Anasoft litera na Noci literatúry 2019

16.05.2019

Jedenásty ročník Noci literatúry sa uskutoční v stredu 22. mája na štrnástich miestach v pešej zóne Bratislavy a v ďalších devätnástich slovenských mestách.

Tento rok herci a herečky budú čítať úryvky z aktuálnych slovenských prekladov autorov z trinástich krajín: Francúzska, Holandska, Talianska, Nemecka, Maďarska, Izraela, Rakúska, Belgicka, Česka, Poľska, Španielska, Portugalska a Slovenska. 

Číta sa vždy v polhodinových intervaloch od 18.00 do 22.00. Máte 15 minút na počúvanie čítania a 15 minút na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívite, je len na vás. Čítania sa na každom mieste zopakujú deväťkrát, preto si treba vopred premyslieť trasu. 

Na vašej prvej zastávke si vezmite podrobnú mapku s programom. V Bratislave nás nájdete pod písmenom F, Matej Marušin bude v Galérii F7 čítať z víťaznej knihy Ceny čitateľov Anasoft litera a René 2018 Ruzkej klaziky Daniela Majlinga.

F

Anasoft litera 

číta: Matej Marušin 

Daniel Majling: Ruzká klazika

Brak, 2017

Dostojevzski, Tolsztoi, či Toorgenef sú lacné náhrady literárnych hodnôt pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť čítať skutočnú,  náročnú ruskú klasiku. V odľahlých gemerských a novohradských dedinách sa stretnete s ľuďmi, ktorí majú na poličke „Čehova“ a myslia si, že po prečítaní tejto lacné zlátaniny, sú kompetentní diskutovať o veľkých témach, ako sú Boh, láska, nesmrteľnosť, zločin, trest a smrť. 

Galéria F7, Františkánske nám. 7

Staromestská Galéria F7 sa nachádza na Františkánskom námestí 7 vo vnútri nádvoria z krásnych renesančných domov, ktoré vytvárajú neopakovateľnú atmosféru, špecifický genius loci. Výstavný priestor slúži na prezentáciu profesionálnych i amatérskych výtvarných umelcov už takmer 15 rokov. Výstavy rôznych žánrov (foto, maľba, sochy, grafika, textil) sa obmieňajú v mesačných cykloch.

Z tejto knihy budú čítať aj na Noci literatúry v Piešťanoch. V príjemnom prostredí terasy jazykovej školy Skypers si poviedky z Ruzkej klaziky vypočujete v interpretácii študentky piešťanského gymnázia Emmy Vičanovej. 

Ďalšie miesta čítaní budú aj tento rok rozmanité: prejsť sa môžete uličkami Starého Mesta, najmä Baštovou a Zámočníckou, ale aj ďalšími. Väčšina miest čítaní sa nespája s literatúrou, ale s inými žánrami umenia. Bude sa čítať v divadle, v niekoľkých galériách, ale aj v opustených domoch, ktoré na svojich obyvateľov ešte len čakajú. Raritnou zastávkou bude starý model autobusu Mestskej hromadnej dopravy, pristavený v spodnej časti Námestia SNP.

Podrobný program ostatných miest nájdete na oficiálnej stránke organizátora, ktorým je České centrum v Bratislave tu. Rovnako aj na facebooku.

Noci literatúry sa zúčastní rekordných devätnásť ďalších slovenských miest – Banská a Považská Bystrica, Banská Štiavnica, Modra, Košice, Nitra, Senec, Trenčín, Trnava, Kežmarok, Žilina, Martin, Poprad Levice, Piešťany a Liptovský Mikuláš. Nováčikmi, ktorí sa k podujatiu pripojili až tento rok, sú Humenné, Petrovany pri Prešove a Nové Zámky. Okrem početných slovenských a českých miest sa na Noc literatúry môžu tešiť návštevníci takisto v Sofii, Budapešti, Amsterdame, New Yorku či Paríži a v desiatkach ďalších európskych miest. 

Projekt finančne podporilo Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a záštitu mu udelil primátor Magistrátu hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo. Partnermi podujatia sú: Zastúpenie EK, Eunic, Anasoft litera, Artforum, medziknihami, ZŠ Matky Alexie, Adka Books, Divadlo Gunagu, Prešporák, Stredoeurópsky dom fotografie, Flat Gallery,  Galéria Nedbalka, Art Books Coffee, Galéria F7, Magistrát hl. mesta Bratislavy, Miestny úrad Bratislava Staré Mesto, Dopravný podnik mesta Bratislavy.

Späť na novinky