Pes na ceste v SND

12.04.2024

13. apríla má v Činohre SND premiéru inscenácia Pes na ceste, ktorá je adaptáciou rovnomennej knihy Pavla Vilikovského. Tá získala v roku 2011 Cenu čitateľov a čitateliek Anasoft litera. Autorom adaptácie, režisérom i autorom scény je český divadelný režisér Dušan D. Pařízek. Do povedomia publika sa zapísal predovšetkým ako riaditeľ Divadla Komédie alebo ako hlavný režisér súboru Pražského komorního divadla, ktoré riadil od roku 2002 do roku 2012. Vyštudoval divadelnú vedu na Univerzite Ludwiga Maximiliána v Mníchove a réžiu na pražskej Divadelnej fakulte AMU.

Pes na ceste je brilantná esejistická novela, ktorá vyšla v roku 2010 vo vydavateľstve Kalligram, v roku 2013 vyšla v Maďarsku pod názvom Kutya az úton, a taktiež bola preložená do češtiny, kde pod titulom Pes na cestě vyšla vo vydavateľstve Větrné mlýny.

Dalo by sa povedať, že Pes na ceste je duchom „mladého rozhnevaného muža“ slovenskej literatúry.  Autor v nej formuluje svoje úvahy o Slovensku a Slovákoch, ale aj slovenských spisovateľoch, či lepšie povedané o slovenskom spisovateľstve, a to veľmi kriticky, až kacírsky. Vilikovský cieli do slabých miest slovenskej národnej a kultúrnej identity s nezmieriteľnou a neúprosnou presnosťou. Jeho úvahy inšpirované vetou slávneho rakúskeho rúhača Thomasa Bernharda prelína príbeh náhodného, krátkeho, intenzívneho a tragického milostného vzplanutia starého muža a stále ešte mladej ženy, s nádherne vyrozprávanou milostnou scénou, jednou z najsugestívnejších v súčasnej literatúre. 

Tak ako v novele Pes na ceste, ani v jej adaptácii nechýba humor, irónia alebo láska. V inscenácii účinkujú: Alexander Bárta, Ľuboš Kostelný, Robert Roth a Richard Stanke.

 

 

 

 

Späť na novinky