Vyštudoval slovenskú literatúru a filozofiu na Pedagogickej fakulte v Nitre (1987 – 1992), bol vedecký ašpirant Ústavu slovenskej literatúry SAV (1992 – 1998), kde pracuje až do súčasnosti ako samostatný vedecký pracovník. Odborne sa venuje slovenskej próze 20. storočia a problematike literárneho života medzivojnového a povojnového obdobia. Je autorom monografií Pavel Hrúz (2000), Prozaik Gejza Vámoš (2006) a Hľadanie rozprávača. Prózy Vincenta Šikulu (2014), spoluautorom publikácií Mladá tvorba 1956 – 1970 – 1996. Časopis po čase (s P. Darovcom, 1996), Hľadanie minulého času (2009), Pohyb k nehybnosti. Literárny život od začiatku 60. do konca 70. rokov objektívom Antona Šmotláka (2018, obe s V. Petríkom) a Literární kronika první republiky (2018), ako aj spolueditorom publikácie Spisovateľ ako sociálna rola (2018) a Literárne krajiny Bratislavy. Obraz mesta po roku 1918 (2023, obe s R. Passiom). Bol redaktorom časopisov Dotyky, Kultúrny život, RAK a Slovenská literatúra, v súčasnosti rediguje internetový časopis Platforma pre literatúru a výskum.
Literárny historik a kritik, redaktor a prekladateľ. Pôsobí v Ústave pre českú literatúru Akádemie vied Českej republiky, kde svoj výskum zameriava na medzivojnovú a súčasnú českú literatúru. Autorsky sa podieľal na kolektívnych publikáciách Literární kronika první republiky. Události, díla, souvislosti (2018), Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava (2022), Gesto a skutečnost. Umění v meziválečném Československu. 1. Obyčejný život (2024) a V souřadnicích neklidu. Česká literatura druhé dekády jednadvacátého století v souvislostech a interpretacích (2024). Spolu s Erikom Gilkom edične pripravil kolektivnú monografiu Estetik Markalous a literát John (2024). Pravidelne publikuje v kultúrnom dvojtýždenníku A2.
Vyštudoval slovakistiku a anglistiku, dizertačnú prácu o ironických tendenciách v slovenskej literatúre obhájil na Pedagogickej fakulte Trnavskej univerzity. V súčasnosti tam pôsobí ako vedeckovýskumný pracovník na Katedre slovenského jazyka a literatúry, venuje sa primárne výskumu slovenskej literatúry po roku 1945. Bol redaktorom časopisu Romboid, o súčasnej próze píše do viacerých periodík (Platforma pre literatúru a výskum, Rozum, Knižná revue). V roku 2025 je porotcom slovenskej literárnej ceny za pôvodnú prózu Anasoft litera.
Jazykovedkyňa a prekladateľka. Vyštudovala komparatistiku, anglistiku-amerikanistiku a slovakistiku na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe (2005 – 2011). Absolvovala ročný pobyt na inštitúte Bálinta Balassiho v Budapešti (2009/2010). Od roku 2011 pôsobí v Jazykovedného ústave Ľ. Štúra SAV. Medzi jej výskumné témy patrí viacjazyčnosť na Slovensku, jazyková krajina, jazyková politika či rodovo citlivý jazyk. Venuje sa tiež popularizácii jazykovedy, slovenčiny aj maďarčiny a ďalších menšinových jazykov na Slovensku. Medzi jej literárne aktivity patrí preklad beletrie z maďarčiny a spravovanie otcovej rukopisnej pozostalosti. Pripravila rozšírené vydanie Rozprávok uja Klobásu a knihy Listy z onoho sveta, Expedície, Listy Oľge a Gundžovníky.
Poetka, výtvarníčka, prekladateľka. Vyučuje odborné výtvarné predmety na Škole umeleckého priemyslu Josefa Vydru v Bratislave. V rokoch 2007 – 2018 pôsobila ako výskumná pracovníčka a odborná asistentka na VŠVU. Publikovala doposiaľ osem zbierok poézie, naposledy Súčasnosti (2021). Príležitostne prekladá poéziu a prózu z nemčiny (Marion Poschmann, Ron Winkler a i.) Vo svojej tvorbe skúma vzťahy obrazu a textu, napätie medzi artikulovanou a skomolenou výpoveďou a vytvára experimentálne fikcie, v ktorých kontext umenia konfrontuje s amatérskymi diskurzmi. Jej umelecká prax je intermediálna a interdiscipinárna, dôležitú rolu v nej zohráva písanie a práca s textom. V porote ceny Anasoft litera je po prvý raz.