Slovenská literatúra žije a má čo ponúknuť

22.07.2022

Literárna cena Anasoft litera v stredu 9. marca 2022 v popoludňajšom vysielaní Rádia DEVÍN vyhlásila 10 nominovaných kníh na prestížne ocenenie vo svojom 17. ročníku. Okrem diel etablovaných spisovateliek a spisovateľov, z ktorých štyria sú laureátmi ceny Anasoft litera, sú medzi nimi aj dva debuty. Rukami odbornej poroty prešlo 132 hodnotených kníh, z ktorých vybrala nasledovné tituly v abecednom poradí podľa priezviska ich autorov a autoriek:

BallaMedzi ruinami, KK Bagala 2021

Dobrakovová, IvanaPod slnkom Turína, Marenčin PT 2021

Hochholzerová, NicolTáto izba sa nedá zjesť, KK Bagala 2021

Medeši, IvanVilkovia, Východoslovenské združenie Valal 2021

Micenková, JanaKrv je len voda, Marenčin PT 2021

Onderčanin, LukášUtópia v Leninovej záhrade, Vydavateľstvo Absynt 2021

Rakús, StanislavĽútostivosť, KK Bagala 2021

Rozenbergová, VandaZjedol som Lautreca, Vydavateľstvo SLOVART 2021

Soltész, ArpádZlodej, Ikar 2021*

Vadas, MarekŠesť cudzincov, KK Bagala 2021

 

*EDIT: Arpád Soltész odstúpil z ceny Anasoft litera v júli 2022. Odvtedy je v cene Anasoft litera 2022 nominovaných deväť titulov.

Desiatka Anasoft litera 2022/Foto: Juraj StaroveckýFoto: Juraj Starovecký
 

Vypočujte si zvukový záznam z vysielania vyhlásenia desiatky Anasoft litera 2022 v Rádiu DEVÍN

O desiatke Anasoft litera 2022 a jej laureátovi či laureátke v 17. ročníku rozhodujú: germanistka, literárna vedkyňa, prekladateľka, redaktorka a rodová expertka Jana Cviková, poľská prekladateľka a spisovateľka Weronika Gogola, literárna vedkyňa a pedagogička Tamara Janecová, redaktor, literárny kritik a prekladateľ Gábor Csanda a literárny vedec, prekladateľ a vysokoškolský pedagóg Marián Andričík.

Krátke životopisy poroty 

 „V tomto ročníku sa desiatka poskladala z ôsmich nových knižných titulov autoriek a autorov, ktorých už dobre poznáme, a – čo je zvlášť potešujúce – aj z dvoch debutov,“ hodnotí porotkyňa Anasoft litera Jana Cviková. „Považujem za vynikajúce, že sa desiatka vyznačuje rozmanitosťou vo viacerých smeroch: čo sa týka autorského generačného zastúpenia, prozaického gesta aj tém. Žánrová pestrosť siaha od poetickej skratky cez psychologický román, historický dokumentárny román, klasické poviedky až po triler.“ Podľa Tamary Janecovej: „Minuloročná produkcia priniesla viaceré pozoruhodné prozaické výkony, ktoré sú z hľadiska žánru možno nejednoznačné a fungujú na pomedzí beletrie a historickej reportáže, či umeleckej a populárnej literatúry, ale s kolegami v porote sme sa zhodli na tom, že 'žánrové predsudky’ by boli v tomto prípade na škodu veci.“

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú primárne občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. V prípade, že v ostatnom ročníku literárnej ceny nebola niektorá próza v zozname hodnotených kníh, automaticky je zaradená do zoznamu nasledovného roka. Anasoft litera prebieha v troch kolách. Porota vybrala zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať próz. V septembri vyhlási tzv. finálovú päťku, z ktorej napokon vyberie víťaznú knihu. Laureát alebo laureátka literárnej ceny Anasoft litera získa cenu 10 000 eur, ktorú udeľuje generálny partner, softvérová spoločnosť ANASOFT. O cene bude rozhodovať aj verejnosť, a to od 1. apríla 2022 v internetovom hlasovaní Ceny čitateľov Anasoft litera.

Vybraná desiatka sa predstaví počas multižánrového festivalu litera fest, ktorý sa bude konať v júni v Bratislave. Okrem toho organizátori ceny pripravujú aj vyše 20 besied a autorských čítaní po celom Slovensku v rámci projektu Anasoft litera uvádza, nový edukačný workshopový projekt o kritériách hodnotenia prozaického textu ALE, ako aj v spolupráci s Literárnym informačným centrom ďalší ročník ceny René – Anasoft litera gymnazistov.

Podujatia a projekty občianskeho združenia ars_litera z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia. Generálnym partnerom ceny Anasoft litera je softvérová spoločnosť ANASOFT.

Pozrite si:

Späť na novinky