Slovensko na Noci literatúry reprezentujú knihy Anasoft litery

18.09.2022

V stredu 21. septembra 2022 sa v Bratislave a ďalších slovenských mestách opäť uskutoční Noc literatúry. Tento rok bude zapojených rekordný počet inštitútov a ambasád. Návštevníkom sa predstaví 18 nových knižných titulov a medzi nimi budú aj nováčikovia z Írska a Ukrajiny. Slovensko a Európsku úniu zastupujú knihy, ktoré boli nominované na cenu Anasoft litera minulý rok.

 

14. ročník literárneho festivalu Noci literatúry bude naživo aj online. Ide o sériu čítaní úryvkov zo slovenských prekladov kníh súčasných európskych autoriek a autorov v podaní známych slovenských herečiek a hercov – vždy v polhodinových intervaloch. Návštevníci budú 15 minút počúvať čítanie a 15 minút budú mať čas na presun na ďalšie miesto. Poradie, v akom miesta navštívia, si každý zvolí sám.

Tento rok sa v centre Bratislavy bude čítať 21. septembra na 9 miestach, prvé čítanie sa začína o 18.00.

Miesta čítaní budú tento rok priestory kultúrnych inštitútov týchto krajín: Česka, Francúzska, Poľska, Maďarska, Nemecka, Rakúska, a Európskej komisie. Ďalej sa bude čítať v kníhkupectve Arforum na Kozej a v Staromestskej galérii na Venturskej.

Slovensko už tradične zastupuje víťazná kniha ceny Anasoft litera predchádzajúceho ročníka. 

Úryvok z knihy Barbory Hrínovej Jednorožce bude v Českom dome na Prepoštskej ulici č. 6. interpretovať herečka Lenka Libjaková.

Zbierka poviedok získala aj Cenu René – Anasoft litera gymnazistov 2021.

Na čítanie už tradične pozýva aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

Tento rok si vybralo finálovú knihu z minulého ročníka ceny Anasoft litera, zbierku poviedok ženy aj muži, zvieratá od Richarda Pupalu, ktorá bola nominovaná na Cenu Európskej únie za literatúru. Interpretovať ju bude na Palisádach č. 29 herečka Kristína Svarinská.

 

Ďalšie zastávky čítaní si môžete pozrieť v Programe Noci literatúry 2022.

Hlavným organizátorom Noci literatúry je České centrum Bratislava. Novinky o podujatí môžete sledovať na fejsbúkovej stránke Noc literatúry.

Späť na novinky