Toto je desať najzaujímavejších slovenských kníh vydaných v roku 2018

16.05.2019

V pondelok 4. marca 2019 odborná porota literárnej ceny Anasoft litera vyhlásila tohtoročnú desiatku. Siedmi autori už v tejto literárnej cene nominovaní boli, dvaja ju dokonca získali. Dve knihy sú prozaické debuty.

Od leta minulého roka porota v zložení: prekladateľka a literárna publicistka Gabriela Magová, literárni vedci Ľubica Schmarcová, Karol Csiba, Pavol Markovič a spisovateľ a publicista Ján Štrasser postupne čítali vyše 200 prozaických kníh, ktoré splnili kritéria a boli tak automaticky nominované do  14. ročníka literárnej ceny Anasoft litera.

V pondelok 4. marca 2019 z nich vybrali týchto desať najzaujímavejších (v abecednom poradí):

  1. Bindzár, Juraj: Zvon (Orman 2018)
  2. Bodnárová, Jana: NOCturná (Trio Publishing 2018)
  3. Dobrakovová, Ivana: Matky a kamionisti (Marenčin PT 2018)
  4. Fulmeková, Denisa: Doktor Mráz (Slovart 2018)
  5. Janáč, Milo: Milo nemilo (Kráľovstvo dokonalosti 2018)
  6. Kováčik, Juraj: V panoramatickom kine (Slovart 2018)
  7. Medeši, Ivan: Jedenie (Východoslovenské združenie Valal 2018)
  8. Rozenbergová, Vanda: Tri smrtky sa plavia (Slovart 2018)
  9. Vadas, Marek: Zlá štvrť (KK Bagala 2018)
  10. Vilikovský, Pavel: RAJc je preč (Petrus 2018)

„V roku 2018 vyšlo viac dobrých kníh ako desať. Síce sme sa na tejto desiatke zhodli pomerne rýchlo, ale raz toľko zostalo aj 'pod čiarou'. Sme radi, že sa nám okrem už zabehnutých autorov a autoriek podarilo nájsť aj niekoľko nových mien. Ťažšia časť rozhodovania je ešte pred nami, lebo zatiaľ sa neukazuje jednoznačný favorit a karty môžu zamiešať aj nováčikovia,” zhodnotila porota.

Vyjadrenia porotcov Anasoft litera 2019:

Magová, Gabriela

„Čítali sme dlho, vyberali pomerne krátko, rýchlo sme sa zhodli. Teraz na nás síce dopadol aj smútok, lebo viacerí naši individuálni favoriti sa do desiatky nezmestili – no to je vlastne dobre, lebo to znamená, že tento rok je čo čítať. Myslím si však, že naozajstný boj začne na konci, pri výbere toho ‘najlepšieho’”.

Schmarcová (rod. Somolayová), Ľubica

„Objavilo sa nečakané množstvo kníh, ktoré niečím zaujali, zopár jazykom, štýlom, niekoľko príbehom, témou, prístupom či nevídanou autorskou odvahou. Teší ma, že sa tento rok do desiatky dostali aj knihy s výrazným nadhľadom a humorom.”

Štrasser, Ján

„Bolo mi ľúto, že vyberáme len desať kníh, lebo postup by si zaslúžili aj iné knihy než vybraté. Myslím si, úroveň prozaickej produkcie roku dvetisícosemnásť dosahuje slušnú úroveň.”

Csiba, Karol

„Potešilo ma, že sa v hromade kníh našlo viacero odlišných autorských konceptov, ktoré sú zaujímavé aj čitateľsky. Ešte podstatnejšie je, že vo všetkých verziách písania sme neudeľovali iba symbolické body za účasť, hoci aj tá sa občas cení. Myslím si, že v tomto prípade sa súboj o tie skutočné body iba začína. Asi sa máme na čo tešiť.”   

Celý zvukový záznam z priameho prenosu vyhlásenia desiatky Anasoft litera 2019 v Rádiu Devín nájdete tu.

Najbližšie sa so štyrmi autorkami a šiestimi autormi desiatky literárnej ceny Anasoft litera stretnete na litera feste 25. – 27. apríla 2019 v Slovenskom rozhlase.

Späť na novinky