V tomto roku sa vzdávame 2 % v prospech iných

17.03.2020

Pandémia vírusu COVID-19 je pre všetkých neštandardná situácia. Bojíme sa či neochorieme, od koho sa alebo koho nakazíme, ako prežijeme mimoriadne opatrenia, z čoho budeme platiť účty, hypotéky, ak obmedzenia proti jeho šíreniu budú trvať dlhšie...

Koronavírus nás však teraz hlavne skúša, a to z ľudskosti a spolupatročnosti.

Občianske združenie ars_litera, ktoré už 15 rokov organizuje literárnu cenu Anasoft litera, je tiež registrovaným subjektom na darovanie 2 % z Vašich daní. Ako jeden z mála kultúrnych operátorov máme kontinuálne verného sponzora, softvérovú firmu ANASOFT, podľa ktorej nosí aj literárna cena Anasoft litera časť svojho mena. Nie je ako firmy, ktorých produkty sa používajú masovo (nie, ani elitne), že ich vidno na etikete, väčšinou si ani nevšimnete, ako a kedy sa s ich softvérmi stretávate. Často musia vysvetľovať, že nie sú vydavateľstvo, ale že vyvíjajú softvér na mieru a že literatúru len podporujú... Grantové programy Fondu na podporu umenia, LITY či tie mestské a krajské, nám vo veľkej miere spolufinancujú projekty. Takéto viaczdrojové financovanie je snom každého kultúrneho subjektu, nielen nezávislého, ale aj štátneho. Samozrejme, že stále pýtame viac a viac, ako každý, kto chce viac robiť a rozširovať svoje projekty a činnosť.

Niežeby sme peňazí mali toľko, že nevieme čo s nimi. To vôbec nie. Tiež rozmýšľame, kde a ako ich rozdeliť, kde ušetriť, ako dať autorom, autorkám či porote vyššiu odmenu, nemáme ani vlastný priestor, kde by ste mohli prísť a prezrieť si všetky knihy desiatky, vypožičať si ich domov alebo sa s nami o literatúre porozprávať...

Avšak my zatiaľ vieme štandardne fungovať v režime ako po minulé roky. Zatiaľ. Nevieme aký dopad bude mať táto situácia na nášho generálneho partnera, toto rozhodnutie sme s ním nepreberali, ale dnes už vieme, že pre mnoho subjektov (a ak sa budú preventívne opatrenia predlžovať) táto situácia bude likvidačná.

Vzdávame sa teda Vašich 2 % v prospech iných.

Samozrejme, že Vás potrebujú mnohí iní, choré deti, ľudia v ohrození, opustené psy či týrané kone, ale ak ste chceli svoje 2 % dáť práve nám, umelecky hodnotnej literatúre, dajte ich iným, ktorí pôsobia v kultúre a umení. Potrebujú Vás teraz viac ako inokedy.

V neposlednom rade Vás prosíme, kupujte si knihy, aj my si ich poctivo kupujeme, a to hlavne od menších kníhkupectiev, hoci teraz je čas, kedy aj tie väčšie budú v kríze.

Nezabudnite však na to, koľko percent kníh na trhu je naozaj tých umelecky hodnotných.

 

Ďakujeme

Späť na novinky