Finále ceny Anasoft litera 2020 ovládli ženy

04.09.2020

V Rádiu DEVÍN sme v piatok poobede vyhlásili tohtoročné finalistky ceny Anasoft litera. O titul najlepšia prozaická kniha roka 2019 bojujú tieto ženy – Jana Bodnárová, Katarína Kucbelová, Michaela Rosová, Alena Sabuchová a Margita Czóbelová. Jedna z prvých štyroch menovaných autoriek získa koncom septembra finančnú odmenu 10 000 eur, jedine žeby nie a bol by to predsa len muž – Silvester Lavrík.

 

Nie je to teda úplne ženská finálová päťka

V desiatke ceny Anasoft litera vyhlásenej koncom februrára bolo šesť žien a štyria muži, po prvý raz za históriu ceny sa stalo, že sa v nej ocitlo viac ženských autoriek ako mužských autorov. Vo finálovej päťke sú štyri ženy a jeden muž, ktorý písal o žene, v abecednom poradí:

Jana Bodnárová: Koža (ASPEKT 2019)

Katarína Kucbelová: Čepiec (Vyd. SLOVART 2019)

Michaela Rosová: Tvoja izba (vl. náklad 2019)

Alena Sabuchová: Šeptuchy (Artforum 2019)

Silvester Lavrík: Posledná k. & k. barónka (DIXIT 2019)

„Zo zloženia finálovej päťky som príjemne prekvapený a dohodli sme sa na nej aj celkom rýchlo. Táto päťka skutočne potvdrzuje to, čo sa poslednú dobu objavuje aj v českej literatúre – autorky sú v ofenzíve, viac sa presadzujú a majú aj väčšie ohlasy. Zároveň je táto päťka veľmi rozmanitá, je v nej päť druhov literatúry a aj náročný čitateľ si v nej ten svoj typ nájde,” zhrnul člen aktuálnej poroty ceny Anasoft litera Lubomír Machala z Katedry bohemistiky Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Dopĺňa ho Michal Jareš z Ústavu pre českú literatúru Akadémie vied Českej republiky: „Je v nej dosť zaujímavých autoriek, povedzme už strednej generácie, zároveň je v nej dosť tém, ktoré budú možno časom narastať, napr. rómska tematika, stála snaha zotrvávať vo fikcii v prípade Silvestra Lavríka, alebo rozvoľňovanie do menších románových útvarov ako je malý román Jany Bodnárovej či ťažko literárne zaraditeľný Čepiec Kataríny Kucbelovej, ktorý je niekde na pomedzí poučenej reportážnej prózy, ako až trošku maniakálna próza Michaely Rosovej, ktorá vás dostane svojím zaujímavým a presným rytmom, v ktorej sa autorka naozaj snaží pozdvihnúť slovenčinu na tú najvyššiu úroveň. Do budúcna bude preto zaujímavé či si z toho slovenská literatúra niečo vezme, alebo či to bola len náhoda, v každom prípade bude to zaujímavé.”

Päť kníh, ktoré odborná porota ceny Anasoft litera do tohtoročného finále Anasoft litery síce nevybrala, stále bojuje o Cenu čitateľov, do ktorej sa viete zapojiť elektronicky:

Peter Balko: Østrov (KK Bagala 2019)

Etela Farkašová: Hodiny lietania (Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov 2019)

Zuzana Mojžišová: Modus vivendi(Artforum 2019)

Víťo Staviarsky: Kšeft (Vydavateľstvo Staviarsky 2010)

Peter Šulej: fytopaleontológia (Marenčin PT 2019)

 

Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien Anasoft litera 2020 sa uskutoční 29. septembra 2020.

 

Späť na novinky