Balko, Peter – Vtedy v Lošonci. Via Lošonc.

KK Bagala 

vo finálovej desiatke 2015 – Cena čitateľov Anasoft litera 2015

KK Bagala
(2014)

Podľa Mily Haugovej je „prvá próza talentovaného ,zapisovača‘ do zošitkov skvelá. Všetko je napísané čarovným rukopisom akoby ešte chlapčenským, ale reflexia a vnímanie je už dospelé, mužské. Táto ostrá dvojpólovosť vytvára napätie, ktoré nedovolí odložiť knihu, kým ju nedočítate. Je to presné, žiarivé a predsa tajomné. Ako život.“

Mali sme osem a boli sme ozbrojení. Kápia mal šumbajku, ja som mal luk. Kápia poznal šesť neslušných slov a dva názvy filmov pre dospelých, ja som ovládal naspamäť všetky mená v kalendári aj odzadu, na bieleho špica. Kápia usmrtil každý deň minimálne jedno zviera, ja som si každý večer umyl zuby. Kápia pľul, ja som písal. Boli sme najlepší priatelia v Novohrade a vedeli sme, že ak nás raz niečo rozdelí, bude to tretia svetová vojna. Naše puto sme dokonca zvečnili krvou pod starým orechom na okraji mestského parku. Slnko vykašliavalo posledné zvyšky dňa, tiene tvrdli, Kápia od vzrušenia prdel a ja kretén som zabudol doniesť nôž. Akt krvinkového spečatenia však už nebolo možné zastaviť, preto sme sa navzájom dohrýzli do krvi a vlčie rany, ktoré nám ostali na predlaktiach, sme spojili do pevného zväzku. Bratstvo bolo dokonané, najvyšší čas vrátiť sa domov ku kôprovému prívarku. 

Nič na svete nie je silnejšie ako krv, pošepol Kápia a opľul poštára, ktorý preletel okolo nás na baklažánovom bicykli. Odvtedy musia naši otcovia chodiť po listy na poštu.

Ukážky

Úryvok na medziknihami.sk tu.

Zvukové ukážky z relácie Čítanie na pokračovanie Vtedy v Lošonci

Reflexie a kritiky

recenzia Diany Mašlejovej dvojtýždenník Knižná revue 2015/09
recenzia Zuzany Švecovej portál citaj.to

 

Články a rozhovory

 25. 07. 2015 Denník N Nikto nepovedal, že predmestie nemôže byť krajšie ako centrum  Terézia Klasová
 28. 05. 2015 SME Scenárista Kandidáta Peter Balko: Anasoft litera mi preplatí spálený hrniec Iris Kopcsayová