Balla

Foto: Denisa Felixová 

vo finálovej desiatke 2006, vo finálovej desiatke 2012 – cena Anasoft litera 2012, vo finálovej desiatke 2013, vo finálovej desiatke 2016, vo finálovej päťke 2022

(1967) Nové Zámky

Balla je laureát Ceny Ivana Kraska, víťaz literárnych súťaží Poviedka a Slovenská poviedka, Jašíkove Kysuce atď... Debutoval zbierkou poviedok Leptokaria (1996). Vo svojej druhej knihe Outsideria (1997) spojil pôvodne samostatné poviedky do dlhšieho  celku. Nasledovali zbierky krátkych próz Gravidita (2000), Tichý kút (2001), Unglik (2003). S knihou De la Cruz (2005) sa zaradil medzi desiatich finalistov prvého ročníka literárnej ceny Anasoft litera. O tri roky neskôr mu vyšla ďalšia zbierka poviedok Cudzí. S knihou V mene otca (2011) sa opäť stal jedným z desiatich finalistov a napokon aj laureátom ceny Anasoft litera. Medzi finalistov sa opäť zaradil aj so zbierkou poviedok Oko (2012) a s prózou Veľká láska (2015). Jeho zbierka poviedok Je mŕtvy (2018) nominovaná na cenu Anasoft litera nebola. Jeho zatiaľ posledný román Medzi ruinami je vo finálovej päťke Anasoft litera 2022. Preklady jeho kníh vyšli v Slovinsku, Českej republike, Holandsku, Maďarsku, Poľsku, Francúzsku, Veľkej Británii, na Ukrajine, v Rakúsku, Bulharsku, Chorvátsku, Srbsku i Indii.

Knihy

Medzi ruinami

vo finálovej päťke 2022

KK Bagala
(2021)

Fragmentárny román o malom meste, plnom bizarných postavičiek. Vargová, pacientka s mizernou minulosťou a ešte horšou prítomnosťou, píše listy Felešlegimu, psychiatrovi, ktorý by sám urgentne potreboval pomoc, lebo sa venuje skôr pitiu ako liečeniu chorých. A kým ona vo svojich listoch nevdojak vystihuje dokaličeného ducha bláznivej doby, keď pravda je lož a lož jedna z nepodstatných právd, on v tejto tragikomédii s nejasným koncom rozdáva múdre rady po kaviarňach a krčmách a podniká záhadné cesty do zahraničia.

Viac o knihe...

Veľká láska

vo finálovej desiatke 2016

KK Bagala
(2015)


„Ballova kniha upúta svojím čiernym humorom a prenikavou iróniou, neustálym znižovaním tzv. vysokých tém, ale i takmer gnómickými výpoveďami o vzťahoch medzi mužom a ženou, rodičmi a deťmi, jednotlivcom a spoločnosťou. Aj keď z čítania pramení, parafrázujúc narátora, často smútok a melanchólia, Ballov rukopis aj rozosmieva. Veľká láska je hlboko ľudská, múdra kniha.“ (Marta Součková)

Viac o knihe...

Oko

vo finálovej desiatke 2013

KK Bagala
(2012)

V knihe troch poviedok sa obyčajní ľudia, užívajúci si svoj všedný život, ocitajú v absurdných situáciách. Aspoň tak to vidia oni. Asi tak to uvidí aj čitateľ. Sú to však situácie, v akých by sa možno mohol ocitnúť ktokoľvek. A možno ani nie. Čo je však isté, Balla svojich hrdinov opäť podriaďuje jemu typickej irónii a má neobyčajný talent vidieť v bežných veciach záblesk niečoho výnimočného.

Viac o knihe...

V mene otca

vo finálovej desiatke 2012 – cena Anasoft litera 2012

KK Bagala
(2011)

Balla – hlavný alchymista súčasnej slovenskej prózy – je nepochybne jedným z najzaujímavejších súčasných spisovateľov strednej Európy. Preňho je kvapka vody rovnako zaujímavá a celistvá ako celé univerzum, biblická postava je rovnako súčasná ako kolega z práce a ten najvšednejší obytný blok, ktorý vidí z okna, je rovnako blízky, zároveň však vzdialený a tajuplný ako planéta Merkúr...

Kniha bola preložená do holandčiny, v roku 2013 vyšla pod názvom In de naam van de vader vo vydavateľstve Uitgeverij Douane.

Viac o knihe...

De la Cruz

vo finálovej desiatke 2006

KK Bagala
(2005)

Okrem typických ballovských poviedok nájdete v knihe celú škálu mikropríbehov, ktorých rozsah vtesnal na jednu stranu. V niektorých prípadoch dokonca pripomínajú aforizmy...

Viac o knihe...