Cabala, Lukáš

Foto: Csilla Dózsa 

v desiatke 2021, (zatiaľ) v desiatke 2024

(1986) Trenčín

Narodil sa v Trenčíne, ktorý je veľký ako New York. V roku 2011 spolu s rodičmi založil internetový antikvariát a dodnes ho vedie. Je čitateľom súčasnej a modernej svetovej prózy. Žije na severnej periférii mesta a vo voľnom čase sa venuje písaniu. V tvorbe ho priťahuje magický realizmus a vlnenie skutočnosti. Jeho knižný debut, intímna novela Satori v Trenčíne, bol nominovaný na cenu Anasoft litera 2021. Neskôr mu v Artfore vyšli ďalšie dve novely uzatvárajúce voľnú magickú trilógiu: Jar v Jekaterinburgu (2021) a Spomenieš si na Trenčín? (2023). Tretia kniha zo série je opäť v desiatke Anasoft litera. Na jeseň 2023 vyšla v edícii Stonožka rozprávka Jeseň v lese

Knihy

Spomenieš si na Trenčín?

(zatiaľ) v desiatke 2024

Artforum
(2023)

Voľné a záverečné pokračovanie trilógie Lukáša Cabalu však funguje výborne aj ako samostatné dielo. Vincent, svojský majiteľ antikvariátu; Laura, jeho verná súputníčka; Oliver, jej syn; Tamara, novinárka zďaleka; a maliar Albert. Stretávajú sa v uliciach Trenčína, objavujú jeho zákutia, ocitajú sa v rôznych časových a myšlienkových dimenziách. Lukáš Cabala stiera hranice medzi včera – dnes – zajtra, či medzi tu a tam. Z drobných príbehových úlomkov, smiešnych aj vážnych, vytvára mapu priestoru i ucelenú mozaiku životných osudov postáv.

Viac o knihe...

Satori v Trenčíne

v desiatke 2021

Artforum
(2020)

„V tejto Cabalovej knihe pritom nejde o vytvorenie určitej jednoznačne optimistickej, alternatívnej vízie voči skutočnosti. Podľa mňa ide skôr o potešenie, aké je spojené so samotným procesom tvorby, ale tak isto s procesom percepcie literatúry. Radosť z prekračovania hraníc, ktoré nám literatúra umožňuje, či skúmanie vlastnej predstavivosti, " porotca Rafał Majerek o titule Satori v Trenčíne.

Viac o knihe...