Dobrakovová, Ivana

Foto: archív I.D. Zdroj: Forbes 

vo finálovej desiatke 2010, vo finálovej desiatke 2011, vo finálovej desiatke 2014, vo finálovej päťke 2019, v desiatke 2022

(1982) Bratislava

Narodila sa v roku 1982 v Bratislave. Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo, anglický a francúzsky jazyk na filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje ako prekladateľka na voľnej nohe (z francúzštiny a taliančiny preložila autorky a autorov ako Elena Ferrante, Valeria Parrella, Simona Vinci, Silvia Avallone, Emmanuel Carrère, Antoine Laurain, Marie NDiaye, Simone de Beauvoir.) V roku 2009 knižne debutovala zbierkou poviedok Prvá smrť v rodine. V roku 2010 jej vyšiel prvý román Bellevue, v roku 2013 ďalšia zbierka poviedok Toxo, v roku 2018 zbierka piatich próz Matky a kamionisti, za ktorú získala Cenu Európskej únie za literatúru. Všetky spomínané knihy boli nominované na cenu Anasoft litera. V roku 2021 jej vyšiel zatiaľ posledný román Pod slnkom Turína, ktorý bol v desiatke ceny Anasoft litera 2022. Jej knihy vyšli v prekladoch do poľštiny, češtiny, maďarčiny, bulharčiny, angličtiny, arabčiny, španielčiny, taliančiny, srbčiny, macedónčiny. Ďalšie preklady sa pripravujú.

Knihy

Pod slnkom Turína

v desiatke 2022

Marenčin PT
(2021)

Kristína je Slovenka. Po rokoch strávených v Bruseli nasleduje manžela spolu s ich dvoma synmi za prácou do Turína, kde sa chcú usadiť. Tam stretne Olgu, južanku z Otranta, s ktorou sa spriatelí. Ukáže sa však, že stretávanie ich rodín má ničivé následky pre všetkých. Banálny príbeh nevery skrýva netušené riziká a má fatálny dopad na tých, ktorých by chceli pred všetkým zlým ochrániť. Medzi nedokonalými matkami, poznačenými deťmi, prítomnými či neprítomnými mužmi a Turínom, ktorý všetkých uväzňuje vo svojom „válove“, sa zdá, že všetko smeruje ku katastrofe, ktorá však napokon naberie celkom nečakanú podobu. Je naozaj možné uniknúť z miesta, ktoré sa do vás zakvačí svojimi pazúrmi, z miesta, kde ste sa stali niekým, koho ste si nevedeli predstaviť ani v tých najhorších nočných morách?

Viac o knihe...

Matky a kamionisti

vo finálovej päťke 2019

Marenčin PT
(2018)

Príbehy štyroch žien, dvoch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, štyri rozdielne životné osudy odohrávajúce sa v Bratislave a v Turíne, v uliciach, domovoch, vo vzťahoch, v telách, na internete, v jazdeckom oddiele, vo štvrti Vanchiglia, ale najmä v hlavách. Vzťahy s matkami, vzťahy s kamionistami, virtuálne, príliš reálne, alebo aj žiadne.

Viac o knihe...

Toxo

vo finálovej desiatke 2014

Marenčin PT
(2013)

Hrdinkami príbehov sú zväčša mladé Slovenky, ktoré hľadajú svoje miesto v zahraničí, vo vzťahoch s cudzincami, a neskôr objavujú aj radosti a strasti materstva a rozporuplné pocity voči ostatným matkám a deťom. Medzi zlomyseľnými upratovačkami, večne zaneprázdnenými manželmi a impertinentnými predavačmi mladé ženy prichádzajú k poznaniu, že si musia pomôcť samy, a niekedy s hrôzou a prekvapením odkrývajú aj temné a netušené stránky vlastnej povahy.

Viac o knihe...

Bellevue

vo finálovej desiatke 2011

Marenčin PT
(2010)

Devätnásťročná Blanka je na dobrovoľníckom pobyte v centre pre telesne postihnutých. Stará sa o rezidentov, pomáha im pri každodenných úkonoch. Objavuje Marseille, sleduje vzťahy okolo seba. Jej pozorovanie postupne skreslí depresia a stratí schopnosť konfrontovať sa s ľudským utrpením a bolesťou a nakoniec aj bežnou realitou. Román je nezvyčajne vydareným pokusom o prienik do myslenia depresiou postihnutých ľudí.

Viac o knihe...

Prvá smrť v rodine

vo finálovej desiatke 2010

Marenčin PT
(2009)

Debutová zbierka príbehov, v ktorých dominujú medziľudské vzťahy, predovšetkým intímne vzťahy milenecké a rodinné, najmä komplikovaný vzťah dcéry s otcom. Hrdinkou príbehov je mladé dievča, ktoré musí čeliť komplikovaným životným situáciam. Dôležitými a často sa opakujúcimi motívmi sú telo, jeho premeny, ba až popieranie vlastného tela, duševné poruchy, smrť či sexuálna a sociálna fóbia. Poviedky plné napätia a tajomna sa často končia prekvapivou pointou.

Viac o knihe...