Dobrakovová, Ivana

Foto: archív I.D. Zdroj: Forbes 

vo finálovej desiatke 2010, vo finálovej desiatke 2011, vo finálovej desiatke 2014, vo finálovej päťke 2019

(1982) Bratislava

Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo, anglický a francúzsky jazyk na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracuje ako prekladateľka na voľnej nohe. Je víťazkou rôznych literárnych súťaží. V roku 2009 knižne debutovala zbierkou poviedok Prvá smrť v rodine. V roku 2010 je vyšiel prvý román Bellevue, v roku 2013 ďalšia zbierka poviedok Toxo a v roku 2018 zbierka piatich próz Matky a kamionisti. Jej knihy vyšli v prekladoch do poľštiny, maďarčiny, češtiny a bulharčiny. Žije v Turíne.

Knihy

Matky a kamionisti

vo finálovej päťke 2019

Marenčin PT
(2018)

Príbehy štyroch žien, dvoch Sloveniek a dvoch Talianok, ktoré sa prelínajú, dopĺňajú, popierajú a pritom zapadajú do seba, štyri rozdielne životné osudy odohrávajúce sa v Bratislave a v Turíne, v uliciach, domovoch, vo vzťahoch, v telách, na internete, v jazdeckom oddiele, vo štvrti Vanchiglia, ale najmä v hlavách. Vzťahy s matkami, vzťahy s kamionistami, virtuálne, príliš reálne, alebo aj žiadne.

Viac o knihe...

Toxo

vo finálovej desiatke 2014

Marenčin PT
(2013)

Hrdinkami príbehov sú zväčša mladé Slovenky, ktoré hľadajú svoje miesto v zahraničí, vo vzťahoch s cudzincami, a neskôr objavujú aj radosti a strasti materstva a rozporuplné pocity voči ostatným matkám a deťom. Medzi zlomyseľnými upratovačkami, večne zaneprázdnenými manželmi a impertinentnými predavačmi mladé ženy prichádzajú k poznaniu, že si musia pomôcť samy, a niekedy s hrôzou a prekvapením odkrývajú aj temné a netušené stránky vlastnej povahy.

Viac o knihe...

Bellevue

vo finálovej desiatke 2011

Marenčin PT
(2010)

Devätnásťročná Blanka je na dobrovoľníckom pobyte v centre pre telesne postihnutých. Stará sa o rezidentov, pomáha im pri každodenných úkonoch. Objavuje Marseille, sleduje vzťahy okolo seba. Jej pozorovanie postupne skreslí depresia a stratí schopnosť konfrontovať sa s ľudským utrpením a bolesťou a nakoniec aj bežnou realitou. Román je nezvyčajne vydareným pokusom o prienik do myslenia depresiou postihnutých ľudí.

Viac o knihe...

Prvá smrť v rodine

vo finálovej desiatke 2010

Marenčin PT
(2009)

Debutová zbierka príbehov, v ktorých dominujú medziľudské vzťahy, predovšetkým intímne vzťahy milenecké a rodinné, najmä komplikovaný vzťah dcéry s otcom. Hrdinkou príbehov je mladé dievča, ktoré musí čeliť komplikovaným životným situáciam. Dôležitými a často sa opakujúcimi motívmi sú telo, jeho premeny, ba až popieranie vlastného tela, duševné poruchy, smrť či sexuálna a sociálna fóbia. Poviedky plné napätia a tajomna sa často končia prekvapivou pointou.

Viac o knihe...