Dušek, Dušan

foto: Juraj Starovecký 

vo finálovej desiatke 2007 – Cena čitateľov Denníka SME 2007, vo finálovej desiatke 2011, vo finálovej desiatke 2014, vo finálovej desiatke 2016 – Cena čitateľov Anasoft litera 2016, (zatiaľ) v desiatke 2024

(1946) Gbelce

Prozaik, básnik, dramatik, pedagóg a filmový scenárista (Ružové sny, Ja milujem, ty miluješ, Krajinka a ďalšie). Z kníh: Strecha domu (1972), Pištáčik (1980), Poloha pri srdci (1982), Kufor na sny (1993), Teplomer (1996), Pešo do neba (2000), Vták na jednej nohe (2003), Zima na ruky (2006), Holá veta o láske (2010), Melón sa vždy smeje (2013), Ponožky pred odletom (2015), Strih vetra (2018), Potok pod potokom (2021), Deti v daždi (2023). Svojím poetickým videním sveta vytvára z detailov mozaiku vypovedajúcu o krásach, ale aj smútkoch ľudského života. Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení, napríklad Cenu Dominika Tatarku za knihu Pešo do neba alebo Cenu čitateľov a čitateliek Anasoft litera za román Zima na ruky (2007) a za knihu poviedok Ponožky pred odletom (2016). V roku 2016 mu prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. V roku 2024 je s titulom Deti v daždi nominovaný na cenu Anasoft litera.

Knihy

Deti v daždi

(zatiaľ) v desiatke 2024

Život kalendárov sa začína na Nový rok. Kráčajú deň po dni, stále dopredu, v každom sa dá niečo očakávať - a nie sú to len nové a nové dátumy. Aj kniha Deti v daždi je kalendárom, aj keď trochu iným, takmer opačným, je to kalendár minulého času. Záznamy, zápisy, zachytenie. Vytvára obraz blízkej minulosti, opisuje konkrétne, zväčša neveselé udalosti, hľadá v nich súvislosti a smeruje k výstrahe či skôr prosbe, aby sme sa poučili zo svojich zážitkov a chránili to najcennejšie, čo máme: svoje deti. Ide o ich životy.

Viac o knihe...

Ponožky pred odletom

vo finálovej desiatke 2016 – Cena čitateľov Anasoft litera 2016

Vydavateľstvo SLOVART
(2015)

Pamäť má veľa čakární. Dá sa do nich nakuknúť, zalistovať v živote, prepašovať zopár historiek a spomienok – z hlavy na papier. Písanie je jediný dovolený spôsob kradnutia: človek okráda sám seba. Pamäť je vývojka. Písanie je ustaľovač. A zrazu sú pred nami fotografie spomienok.

Viac o knihe...

Melón sa vždy smeje

vo finálovej desiatke 2014

Vydavateľstvo SLOVART
(2013)

Niektoré knihy rastú postupne ako stromy, postupne sa im rozrastajú koruny, plné vzduchu, poletujúcich vtákov, plné ovocia. Príbehy spisovateľa Adama a jeho ženy, lekárky Škorice, sú práve z takýchto prírodných materiálov: každá haluz, každý konárik je ich ďalším a ďalším pokračovaním, vyrastajúcim z toho istého kmeňa. Ich rozprávačom môže byť napríklad vietor, ktorý to lístie, aj po opadaní, znovu a znovu pozošíva, vytvorí v nich nové vlny. Ich putovanie, vychádzajúce z omamného tepla objatí, tíchne presne na tom brehu, kde sa smejú dva dozreté melóny.

Viac o knihe...

Holá veta o láske

vo finálovej desiatke 2011

Vydavateľstvo SLOVART
(2010)

Tri novely Dušana Dušeka z filmárskeho prostredia spája predovšetkým ústredné slovo z názvu knihy – láska. No nejde v nich len o lásku. Autor sa pokúša dotknúť, dostihnúť a dolapiť aj všetky ostatné prejavy vrúcnej a úprimnej náklonnosti k tomu, čo človek v živote robí, čo okolo seba vidí, čo všetko zažíva, čo pri tom cíti, aby to mohol podať, posunúť, či pošepkať aj ostatným ľuďom. Potešiť ich.

Viac o knihe...

Zima na ruky

vo finálovej desiatke 2007 – Cena čitateľov Denníka SME 2007

Vydavateľstvo SLOVART
(2006)

Román Dušana Dušeka s názvom Zima na ruky má podtitul Románik, čím sa tak trochu dáva na známosť rozsah, aj žáner knihy. Ide totiž o príbeh, v ktorom hlavné postavy, učiteľ Pajo a jeho priateľka z detstva Tamara, hľadajú vo vzájomnom vzťahu pravý opak chladu a zimy: teplo ľudských dotykov. Nádej sa raduje zo zázračných dôkazov.

Viac o knihe...