Gibová, Ivana

 

vo finálovej desiatke 2017 – cena René – Anasoft litera gymnazistov 2017, v desiatke 2021, (zatiaľ) v desiatke 2024

(1985) Prešov

(1985) Prešov

Vyštudovala odbor slovenský jazyk a literatúra na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity, kde sa ako doktorandka zaoberala súčasnou slovenskou prózou. Debutovala zbierkou poviedok Usadenina (2013). Jej novela Bordeline (2014) sa stala predlohou pre rovnomennú inscenáciu divadla Stoka. Jej druhá kniha barbora, boch & katarzia (2016) bola vo finále ceny Anasoft litera 2017 a Ivana Gibová sa za ňu stala historicky prvou laureátkou ceny René – Anasoft litera gymnazistov. V desiatke Anasoft litera boli aj jej ďalšie knihy Eklektik Bastard (v roku 2021) a Babička© (v roku 2023). Bola iniciátorkou knižného projektu Mastný muž (KK Bagala 2023), ktorý je antológiou 11 poviedok od 11 významných slovenských spisovateľov a spisovateliek na rovnomennú jednu tému.

Knihy

Babička©

(zatiaľ) v desiatke 2024

Deväťdesiate roky, malomestské sídlisko. Detstvá, dospievania, starnutia, rozbité kolená, premočené papuče, susedia, krčmy, škôlky a školy, malomestské životy, Maria Callas a jedna Babička. Piata kniha Ivany Gibovej vychádza v novej edícii Ivana G.

Viac o knihe...

Eklektik Bastard

v desiatke 2021

Vlna
(2020)

„Ivana Gibová zobrazuje súčasnú realitu a problémy, s ktorými jej protagonistky bojujú, alebo sa ich aspoň snažia zmierniť. Ide napríklad o nenaplnené vzťahy, samotu, obavy zo starnutia, nedostatok zmyslu a tak ďalej. Tieto problémy zobrazuje s veľkou dávkou irónie a sebairónie. Dokonca sa spomína aj postava samotnej autorky a tento ironický živel, ktorý je badateľný v rozličných rovinách textu, sa podľa mňa spája nielen s humorom, ktorý je mimochodom veľmi svojský a zaujímavý, ale táto irónia v živote postáv vytvára niečo ako obranný filter, ktorý im umožňuje znášať sklamania, zlyhania, rozličné prejavy absurdity, " porotca Rafał Majerek o titule Eklektik Bastard.

Viac o knihe...

barbora, boch & katarzia

vo finálovej desiatke 2017 – cena René – Anasoft litera gymnazistov 2017

Marenčin PT

(2016)

Romanticko-eklekticko-pankáčsky príbeh o tom, ako Barbora hľadá peknotu, počúva operné árie a chce zažiť katarziu, ako Barborina babka kŕmi vtáčiky, ako Sylvia žije v zdanlivej morálnej špine a má veľké srdiečko a bielu pečeň, ako sú tu aj iní ľudia a láska a ešte asi boch?

Viac o knihe...