Kepplová, Zuska

foto: Michal Burza 

vo finálovej desiatke 2012, vo finálovej desiatke 2016

(1982) Bratislava

Absolvovala dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU, rodové štúdie na budapeštianskej Stredoeurópskej univerzite (CEU) a vďaka Fulbrightovmu štipendiu aj kultúrne štúdie na Stony Brook (SUNY). Pracovala ako postdoktorandská lektorka na Fakulte sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne, hosťovala na CEU a na pražskej Fakulte humanitních studií Karlovej univerzity. Debutovala knihou Buchty švabachom (2011), s ktorou bola nominovaná na cenu Anasoft litera a získala za ňu Cenu Jána Johanidesa 2012. O rok neskôr publikovala prozaickú knihu 57 km od Taškentu (2013). Medzi finalistov Anasoft litera sa zaradila so svojou ďalšou knihou Reflux (2015). Pôsobí ako redaktorka publicistiky a komentátorka v denníku SME. 

Knihy

Reflux

vo finálovej desiatke 2016

KK Bagala

(2015)

Reflux je o návrate študentky africkej literatúry do malého slovenského mesta, kde sa stretáva s rodinou a priateľmi z detstva – s bratom, ktorý robí manažéra v automobilke, so sestrou na materskej, s indicky vyzerajúcim stavbárom Milanom, s obľúbeným spolužiakom Erikom, ktorý má na hlave vytetovanú nacistickú orlicu, s mamou, ktorá si myslí, že západné školy štvú študentov proti vlastným rodinám a s babkou, ktorá prežila odvlečenie do lágra v Rusku, ale už si na veľa nespomína. Niekto cudzí je v dome.

Viac o knihe...

Buchty švabachom

vo finálovej desiatke 2012

KK Bagala

(2011)

Útla knižka, takmer ako vreckový bedeker, je sprievodcom do sveta mladých Slovákov, ktorí sa rozhodli „skúsiť šťastie“ v zahraničí. Kniha bytostne oslovuje generáciu tridsiatnikov. Akoby za nich hovorila. Je napísaná svojským, autentickým jazykom, čo z nej robí skvelé čítanie.

Viac o knihe...