Kerata, Laco

 

vo finálovej desiatke 2009, v desiatke 2021

(1961) Nováky

Vyštudoval divadelnú réžiu na VŠMU v Bratislave, kde získal aj doktorát z dramaturgie. V roku 1991 spolu s Blahom Uhlárom a Milošom Karáskom založili legendárne avantgardné Divadlo Stoka, v ktorom pôsobil do roku 2002 ako spoluautor a herec asi v pätnástich inscenáciách. Neskôr založil divadelné združenie MED – My Experimental Drama.

Napísal viac ako dvadsať divadelných a rozhlasových hier. Vydal zbierky poézie Hriešny spánok a Prišiel som, videl som a drámy Rádiové hry a Večera nad mestom vyšli aj knižne. Ďalej vznikla zbierka poviedok Mám sa a román Zlý herec, ktorý sa dostal v roku 2010 do finále ceny Anasoft litera a vyšiel aj v českom preklade. V roku 2013 mu vyšla zbierka poviedok Malé domov (druhé vydanie 2019), v roku 2014 ďalší román Ešte som tu a zostanem. Jeho najnovšou knihou je groteskný román Suché roky (2019).

Z anglického originálu preložil hry Davida Mameta “Edmond”, Masterffa, Kandera a Ebba “Kabaret”, Haddona a Stephensa Podivný prípad so psom” a pre reláciu Slovenského rozhlasu Rockové verše texty skupín Led Zeppelin, Deep Purple, The Doors a veľa ďalších. Od roku 2015 mu aj v Českom rozhlase uviedli niekoľko pôvodných rozhlasových hier. V divadle Andreja Bagara v Nitre mu v roku 2017 zinscenovali hru „Dobro“.

Pracuje aj ako režisér v Slovenskom rozhlase, stále aktívne hrá ako herec, venuje sa písaniu rôznych literárnych a dramatických foriem, žije v Bratislave.

Knihy

Na okraji mojej hory

v desiatke 2021

KK Bagala
(2020)

„Táto nenápadná, útla kniha s čiernobielou ilustráciou na obale poukazuje na vôbec nie jednoduchý a jednoznačný svet, ktorý je navyše stvárnený z pozície detského rozprávača. Práve jeho optiku považujem za veľké pozitívum knihy, pretože dieťa, podobne ako napríklad blázon, vidí skutočnosti inak ako dospelý, čo môže byť pre umenie nesmierne výhodné. Keratov chlapec je často iný ako jeho rovesníci alebo súrodenci, pričom práve táto jeho odlišnosť je pre text veľmi produktívna – podnecuje viaceré naše otázky či úvahy," porotkyňa Anasoft litera 2021 Marta Součková o titule Na okraji mojej hory.

Viac o knihe...

Zlý herec

vo finálovej desiatke 2009

KK Bagala
(2008)

Hlavným hrdinom románu je postarší treťotriedny dabingový herec, ktorého zatienili mladší, dravejší a výrazne talentovanejší kolegovia. Jeho ambície sa scvrkli na účinkovanie v telenovelách a akčných filmoch. Už dávno prestal snívať o úlohách veľkých charakterových hrdinov, je rád, keď získa aspoň zopár podradných štekov. Kerata čerpá zo svojich bohatých hereckých a režijných skúseností, jeho dôverné poznanie dabingového a mediálneho teritória slovenskej umeleckej obce mu pomáha v presvedčivom vykreslení prostredia a vzťahov, v zobrazení plnokrvných charakterov.

Kniha vyšla v českom preklade vo vydavateľstve Větrné mlýny.

Viac o knihe...