Kompaníková, Monika

 

vo finálovej desiatke 2007, vo finálovej desiatke 2011 – cena Anasoft litera 2011

(1979) Považská Bystrica

Vyštudovala maľbu a grafiku na Vysokej škole výtvarných umení. Prvé poviedky publikovala v literárnych časopisoch a zborníkoch Poviedka 2001 a Poviedka 2003. Debutovala v roku 2002 knihou krátkych próz s názvom Miesto pre samotu, za ktorú získala Cenu Ivana Kraska. Novela Biele miesta bola nominovaná na cenu Anasoft litera 2007. Piata loď je prvým románom spisovateľky Moniky Kompaníkovej, ktorý získal aj cenu Anasoft litera 2011. Román bol sfilmovaný a preložený do viacerých jazykov. V roku 2016 jej vyšla prozaická kniha Na sútoku. Píše aj pre deti, v roku 2013 jej vyšli Hlbokomorské rozprávky, v roku 2019 hudobný album a booklet v podobe ilustrovanej knižky Toddler punk s podtitulom Ťulinove hudobné príbehy a iIlustrovaná kniha Kvapky na kameni s podtitulom 50 príbehov českých a slovenských rebeliek.

Knihy

Piata loď

vo finálovej desiatke 2011 – cena Anasoft litera 2011

KK Bagala
(2010)

Román Piata loď rozpráva o deťoch, ktoré si v záhradnom domčeku vytvoria svoju malú tajnú rodinu. Náhradnú rodinu. Náhradný domov. Kompaníková sa v dlhšej próze úspešne otestovala ako skvelá rozprávačka. Vo svojom rozprávaní pokračuje vo vypĺňaní samoty, bielych miest.

Kniha bola preložená do češtiny, v roku 2012 vyšla vo vydavateľstve Větrné mlýny pod názvom Pátá loď.

V roku 2014 vyšla v nemeckom preklade pod názvom Das Fünfte Schiff vo vydavateľstve Verlag Karl Stutz a v arabskom preklade Khalida Biltagiho v káhirskom vydavateľstve Sefsafa.

Viac o knihe...

Biele miesta

vo finálovej desiatke 2007

LCA
(2006)

Novela autenticky zobrazuje realitu ľudí mimo všednej society. Brilantnými detailmi vovádza čitateľa do života rómskej osady, nepolemizuje, nekritizuje, ale narátorsky citlivo kreslí jej prostredie, mentalitu, medziľudské vzťahy a spôsob ponímania života. Biele miesta vzbudzujú záujem o ľudskú bytosť v jej najhlbšej podstate.

Kniha bola preložená do srbčiny, v roku 2010 vyšla vo vydavateľstve AGORA pod názvom Bele mesta.

Viac o knihe...