Kopcsay, Márius

 

vo finálovej desiatke 2006, vo finálovej desiatke 2007, vo finálovej desiatke 2009, vo finálovej desiatke 2010, vo finálovej desiatke 2015

(1968) Bratislava

Pracuje ako komentátor v denníku SME. V roku 1998 debutoval zbierkou poviedok Kritický deň, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska, nasledovala zbierka poviedok Stratené roky (2004), román Domov (2005), zbierka Zbytočný život (2006), román Mystifikátor (2008), novela Medvedia skala (2009) a zbierka poviedok Veselé príhody z prázdnin (2011). Najnovšou knihou je novela alebo kratší román Jednouholník (2014). Päť jeho kníh – Domov, Zbytočný život, Mystifikátor, Medvedia skala a Jednouholník – sa umiestnilo vo finále ceny Anasoft litera.

Knihy

Jednouholník

vo finálovej desiatke 2015

KK Bagala
(2014)

Márius Kopcsay je majster v opisovaní súčasnosti. Pri rozprávaní vtipných až ironických príbehov používa moderný jazyk so všetkými jeho neresťami. Sú to príbehy, ktoré sa dotýkajú každého z nás a vyvolajú nám úsmev na tvári. Rovnako aj najnovšia kniha Jednouholník je o človeku, ktorý má krízu stredného veku. A rovnako ako všetci jeho rovesníci s touto „diagnózou“ konfrontuje realitu, ktorú prežíva, so svojou mladosťou.

Viac o knihe...

Medvedia skala

vo finálovej desiatke 2010

Kalligram

(2009)

Novela Medvedia skala ladená v tónoch letnej existenčnej depresie s nešťastným začiatkom a so šťastným koncom. Kopcsayova kniha je neoceniteľným turistickým sprievodcom po okolitých paralelných vesmíroch, no najmä po existenciálne vyprázdnenom časopriestore nášho každodenného života. Jej hrdina – s príznačným priezviskom Kozma – počas nedobrovoľného pobytu na skalnatej stene rekapituluje svoju minulosť, prítomnosť i budúcnosť.

Viac o knihe...

Mystifikátor

vo finálovej desiatke 2009

Kalligram
(2008)

Román Máriusa Kopcsaya by mohol byť absurdným príbehom antihrdinu našej doby, neschopného „prevádzkovať“ úspešnú existenciu. Knihu však možno čítať aj ako román o peripetiách, ktorými sme prešli – od vzniku samostatnej republiky po vznik supermarketov. Mystifikátor je realistická próza, psychiatrický záznam, zápisky paranoika, sci-fi, politický triler, paródia na súčasnosť, literárny (ko)mix či žánrové leporelo. Román si kladie otázku, či je lepšie byť sledovaný, alebo sledujúci. A najmä – kto riadi náš osud – my sami, tajné sprisahania či mimozemské civilizácie?

Viac o knihe...

Zbytočný život

vo finálovej desiatke 2007

LCA
2006

Kniha vyjadruje sugestívnym spôsobom chaos a bordel v slovenskej spoločnosti na úsvite kapitalizmu.

Viac o knihe...

Domov

vo finálovej desiatke 2006

KK Bagala
(2005)

Svet bez mobilných telefónov a supermarketov? Ťažko predstaviteľné. Ale práve v takomto svete sa odohráva román Domov, v nedávnom a pritom dávno zabudnutom období deväťdesiatych rokov. Priamočiary príbeh hrdinu neschopného splácať dlhy svojho života sa začína sťahovaním do nového bytu. A spolu s tým aj do nových, zväčša len horších a deprimujúcejších životných situácií. Román je venovaný všetkým dlžníkom a veriteľom...

Viac o knihe...