Kucbelová, Katarína

Foto: Dirk Skiba 

vo finálovej päťke 2020, vo finále ceny René – Anasoft litera gymnazistov 2020, (zatiaľ) v desiatke 2024

(1979) Banská Bystrica

Je etablovaná slovenská autorka. Debutovala v roku 2003 zbierkou Duály (Drewo a srd). Na tú nadviazala básnickými knihami Šport (2006, Ars Poetica), Malé veľké mesto (2008, Ars Poetica), Vie, čo urobí (2013, Artforum). Za básnickú skladbu K bielej (2022, Skalná ruža) získala stredoeurópsku Cenu Václava Buriana, Cenu Zlatá Vlna a Cenu Nadácie Tatra banky.

V roku 2019 jej vyšiel vo Vydavateľstve SLOVART prozaický debut – novela Čepiec, ktorá bola vo finálovej päťke Anasoft litera aj Ceny René, a získala Cenu za umenie Nadácie Tatra banky v kategórii literatúra, Cenu Literárnej akadémie Panta Rhei Awards a bola aj v „shortliste" prestížnej poľskej literárnej ceny Angelus. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského uviedlo v roku 2021 jej rovnomennú adaptáciu. Kniha vyšla v maďarskom, českom, poľskom, nemeckom, lotyšskom a už aj v anglickom preklade. V roku 2023 jej opäť vo Vydavateľstve SLOVART vyšiel román Modrosleposť, ktorý je v desiatke ceny Anasoft litera 2024. 

Katarína Kucbelová pracuje ako kultúrna manažérka, spoluzakladala literárnu cenu Anasoft litera a do roku 2012 bola jej riaditeľkou. Narodila sa v Banskej Bystrici a od svojich štúdií na Vysokej škole múzických umení, žije v Bratislave. S manželom vychováva jednu dcéru.

Knihy

Modrosleposť

(zatiaľ) v desiatke 2024

Vydavateľstvo SLOVART
(2023)

Každý uteká iným spôsobom. Postavy v tejto knihe unikajú k zvieratám a k umeniu, hľadajú rozlet v neustálom ohrození. Modrosleposť je román o vlastných väzeniach a bludnom hľadaní cesty von. O zvieratách v nás, mučených, slobodných aj divokých. O zvieratách, do ktorých vkladáme svoje predstavy o sebe.

Viac o knihe...

Čepiec

vo finálovej päťke 2020, vo finále ceny René – Anasoft litera gymnazistov 2020

Vydavateľstvo SLOVART
(2019)

Nefotografovala, nenatáčala, nenahrávala. Počúvala, pozerala sa, vyšívala a zapisovala. Spoločne so svojou učiteľkou lovila v pamäti, spájala útržky z minulosti s detailmi z prítomnosti, na okraji dediny, v susedstve rómskej osady.

Viac o knihe...