Kuľková, Miroslava

 

(zatiaľ) v desiatke 2024

(1992) Košice

Vyštudovala medzinárodné vzťahy na Univerzite Karlovej v Prahe, kde získala aj doktorát. Získala ocenenia v literárnych súťažiach (Poviedka 2021, Jašíkove Kysuce, Literárna Senica, Medziriadky a ďalšie) a svoje krátke prózy publikovala v literárnej prílohe denníka SME, časopisoch Dotyky, Slnečník, Glosolália či .týždeň. Žije v Nemecku. Jej knižný debut zbierka poviedok Hotel Balkán (2023) je v desiatke Anasoft litera. 

Knihy

Hotel Balkán

(zatiaľ) v desiatke 2024

Koloman Kertész Bagala
(2023)

Každá balkánska krajina má svoj hotel Balkán – cudzinu aj domov, v ktorom sme dočasne, a predsa je všade. Kedysi tieto krajiny, oblasti, enklávy tvorili jeden celok, potom sa krvavo rozišli a teraz si znova hľadajú cestu k sebe.
Sedem poviedok debutujúcej Miroslavy Kuľkovej sa odohráva v siedmich balkánskych krajinách. Ich obyvatelia hľadajú cestu nielen k druhým – vzhľadom na históriu a miesta, kde žijú –, ale hlavne späť sami k sebe. Prehodnocujú vzťahy, z ktorých ujsť chcú, ale nedokážu, a nachádzajú tie, ktoré ich ešte môžu zachrániť.
Knihu ilustroval študent VŠVU Marco Rapant. Obálka je vytlačená v 5 variantoch a tvorí panoramatický záber na Ochridské jazero.

Viac o knihe...