Lichnerová, Rút

 

vo finálovej desiatke 2007, vo finálovej desiatke 2016

(1951) Martin

Detstvo a ranú mladosť prežila v Dolnom Kubíne. V rokoch 1974 – 1975 pracovala ako teoretička výtvarného umenia v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici, neskôr v Kultúrnom stredisku v Banskej Štiavnici. Od roku 1982 pracovala v Slovenskom banskom múzeu v Banskej Štiavnici, kde okrem iného pôsobila aj ako vedúca Galérie Jozefa Kollára. Z jej prozaickej tvorby vyšli knihy V Kremenisku (1989), Šahíziho tabía (1994), Slepá rybka (1998), Rieka. Príbeh bielej, ružovej a tyrkysovej (2000), Anna Regina (2006) a napokon Hostina (2015). 

Knihy

Hostina

vo finálovej desiatke 2016

PT Marenčin

(2015)

Ira a jej deti sú poznačené minulosťou. Šarlota vidí vo svojich deťoch božstvá. Koronis sa zamiluje do zabávača na hostinách. Osudy postáv sú posplietané, ich príbehy, podobné antickým mýtom, plynú pod povrchom obrazov navzájom previazaných vnútornými súvislosťami. Kniha nastoľuje otázky o zmysle vlastnenia a bytia, ukazuje obmedzenia, prepadliská a pasce pre súčasného človeka. Poznanie sprevádzajú sarkazmus a irónia. Dej speje k tragickému koncu. Všetko je to však zložitejšie aj v živote aj v literatúre...

Viac o knihe...

Anna Regina

vo finálovej desiatke 2007

Q111
(2006)

Pozoruhodná autorka Rút Lichnerová tento raz siahla po téme súvisiacej so životom a pôsobením vynikajúceho kartografa a všestranne technicky nadaného Samuela Mikovíniho. Za objekt literárneho stvárnenia vybrala najmä jeho manželku, nevšednú ženu Annu Reginu, ktorá sa vydajom ocitla v Banskej Štiavnici. Meste mnohnárodnostnom, plnom. Meste temnom, zovretom v kotline a zároveň sa blyštiacim leskom ťaženého zlata a striebra. Tam Anna Regina, vzhľadom na Mikovíniho spoločenské postavenie, vzbudzuje pozornosť, rešpekt, ale zároveň aj údiv, závisť a pohoršenie. Tam rodí deti, zápasí o vlastnú tvár, ženskosť a o svoje vlastné postavenie. Ale aj o pozornosť a lásku (lásku?) vedou a prácou ustavične zaneprázdneného a kráľovnou Máriou Teréziou zaneprázdňovaného Samuela.

Kniha vyšla v roku 2012 v maďarskom preklade vo vydavateľstve Európa

Viac o knihe...