Medeši, Ivan

foto: archív Ivana Medešiho 

v desiatke 2019, vo finálovej päťke 2019 – cena Anasoft litera 2019, vo finálovej päťke 2022

(1982) Vrbas, Srbsko

Je literárnym enfant terrible jednej z početných národnostných menšín Vojvodiny – Rusnákov, spojených národným povedomím s Rusínmi a materským jazykom s východnými Slovákmi. Vyrastal a žije v metropole svojej enklávy, v obci Ruski Kerestur. Publikovať začal v roku 2004 v punkovom zine Keresturski pendrek, neskôr robil aj humoristickú stránku krajanských novín či, pod menom Dr. Šux, intímnu poradňu v časopise pre mládež. Ako spoluautor básnickej zbierky Trilogija z roku 2006 získal Cenu A. Duchnoviča za rusínsku literatúru. V roku 2007 mu vyšla kniha poviedok Chtoška od mňe dvoch ňenormalni, v roku 2011 generačný román Špaciri po spodku dunca (zaváracej fľaše) a na Slovensku v roku 2010 Kvaśna kňižka – výber satirických básní, minipoviedok, drám a reportáží. Po štúdiu pedagogiky na Univerzite v Novom Sade bol školským psychológom a administratívnou posilou keresturskej ZŠ a gymnázia, dnes pôsobí v oblasti IT. Je šťastne ženatý a má dcéru Noru (*2016). Za prózu Jedenie získal v roku 2019 cenu Anasoft litera. Jeho druhá prozaická kniha Vilkovia je (zatiaľ) vo finálovej päťke Anasoft litera 2022.

Knihy

Vilkovia

vo finálovej päťke 2022

Východoslovenské združenie Valal
(2021)

Dystopická vízia trpkého údelu mužnej lenivosti kvíliacej pod ostrou čižmou emancipácie. Aké šance má tradičná dobrosrdečnosť autentických lajdákov proti železnej usilovnosti vysnených spasiteliek, bravúrnych gitaristiek a ostrieľaných špeditérok?

Viac o knihe...

Jedenie

v desiatke 2019, vo finálovej päťke 2019 – cena Anasoft litera 2019

Východoslovenské združenie Valal
2018

Vypijete vaňu? Čo chutí chlpatým? Krava nastred obývačky? Pijú ženy kávu horúcejšiu? Ako padať do žumpy? A ako lízať Eurokrém?... Šestica šťavnatých literárnych chodov zo súčasnej Vojvodiny sa podáva bez servítky. Prekypuje drsnou balkánskou psychogroteskou i žalúdok dráždiacim stredoeurópskym naturalizmom, tou najintímnejšou kultúrnou endoskopiou i bizarnou paranojou nacionalizovanej postjuhoslovanskej spoločnosti. Mladý dolnozemský autor pripravil svoje delikátne menu z našich najtemnejších pudov, nemorálnych, no úprimných pohnútok zvieraťa v našich útrobách, plného žiadostivosti, hladu a strachu, ale i neviazanej živelnosti a nebontónovej otvorenosti. Určite si pochutnáte.

Viac o knihe...