Hochholczerová, Nicol – Táto izba sa nedá zjesť

Ilustrácia na obálke: Sarah Camilla Pekarčíková 

(zatiaľ) v desiatke 2022

KK Bagala
(2021)

Anotácia vydavateľa:
 

„Sú debuty tápajúce, rozpačité, kvalitatívne nevyvážené, ale tento medzi ne nepatrí. Hochholczerová sa nebojí prísť s kontroverznými, drásavými témami, nekladie si servítky pred ústa, ide s kožou na trh a nie je a priori posratá z toho, ako to bude prijaté – a za to jej tlieskam. Táto kniha sa dá zhltnúť, ale jej obsah v nás ešte dlho, veľmi dlho zostane nestrávený kvasiť. A to je dobre.“ (Ivana Gibová)

„Mladá autorka nevarila z vody, neplietla bič z-viete-čoho. Najprv niečo zažila, potom s obdivuhodným talentom písala. Tá izba sa nedala zjesť, táto kniha sa dá zhltnúť, hoci nie je určená na prvoplánovú zábavu pod plážovým slnečníkom a nechutí ako melónový pelendrek. Ide v nej však o život, pretože tie spočiatku drobné, nenápadné udalosti, vyrozprávané poetickými, osviežujúco originálnymi až surreálnymi vetami, postupne vytvárajú príbeh vzťahu dospievajúceho dievčaťa k staršiemu mužovi a všetkého, čo s tým súvisí a čo navždy zmenilo minimálne jeden osud a jeden pohľad na svet.“ (Balla)


Ilustrácia na obálke: Sarah Camilla Pekarčíková
Vizuálny koncept knihy: Kristína Uhráková
Zodpovedná redaktorka: Marta Součková
Korektúry: Lujza Bakošová
ISBN: 978-80-89973-48-4
Napísanie knihy podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

Porotca Gábor Csanda sa v Rádiu DEVÍN na vyhlásení desiatky Anasoft litera 2022 o knihe vyjadril:

„Táto kniha bola pre mňa veľkým prekvapením. Už len samotným názvom Táto izba sa nedá zjesť autorka naznačuje, že ide o surreálne poňatú prózu. Sú diela, ktoré nás zaujmú svojím dejom, iné štýlom či jazykom a ja mám tak sám pre seba ešte tretiu neestetickú kategóriu, a to diela, ktoré nás nadchnú tým, že z nich sála autorov alebo autorkin talent. A Nicol Hochholczerová je mimoriadne nadaná autorka. Jej útla novela je nielen skvelým dielom po jazykovo-štylistickej stránke, ale zaujme aj dejom. To, čo sa nám na prvý pohľad môže zdať ako fragmentárne alebo experimentujúce, bravúrne, sa ukazuje ako pravdivé vnímanie, pretože tieto atribúty sú vskutku vnútornou hybnou silou tohto diela. Treba vyzdvihnúť dôvtip textu, výrečnosť, iróniu, a to všetko spolu robí z tejto knižky mimoriadne zaujímavý titul.“