Pupala, Richard

foto: Matej Kautman 

vo finálovej desiatke 2015, v desiatke 2018, v Cene René 2018, vo finálovej päťke 2021, v Cene René 2021, (zatiaľ) v desiatke 2024

(1972) Veľký Krtíš

Richard Pupala je absolventom žurnalistiky na FiFUK a scenáristiky na VŠMU v Bratislave. V roku 2007 zvíťazil v súťaži Poviedka. Počas štúdia, od roku 1994, prešiel niekoľkými zamestnaniami, čo bolo nevyhnutné pre živiteľa rodiny. Pracoval ako barman, ako redaktor v niekoľkých printových týždenníkoch, dva roky v agentúre Monarch ako kreatívec, v súčasnosti je „na voľnej nohe“. Býva s manželkou a dcérou Teréziou v Kremnických Baniach a v Petržalke. V súčasnosti je scenáristom a dramaturgom pre produkčné spoločnosti a televízie. Knižne debutoval v roku 2014 knihou Návštevy (vo finálovej desiatke Anasoft litera 2015). V roku 2017 napísal zbierku strašidelných minipoviedok Čierny zošit (v desiatke Anasoft litera 2018, v Cene René 2018), v roku 2020 zbierku poviedok Ženy aj muži, zvieratá (vo finálovej päťke ceny Anasoft litera 2021 a v Cene René 2021). a v roku 2023 zbierku strašidelných poviedok Druhý čierny zošit, ktorý je opäť nominovaný na cenu Anasoft litera. 

Knihy

Druhý čierny zošit

(zatiaľ) v desiatke 2024

Lindeni
(2023)

Hororové príbehy z hlavného mesta

Pokračovanie Čierneho zošita (2017) nominovaného na Anasoft litera a Cenu EU za literatúru. Nové strašidelné príbehy Richarda Pupalu vás opäť zavedú medzi paneláky Petržalky, na slovenský vidiek či do temného lesa počas letnej noci. Všetky majú spoločný okamih, keď našu realitu naruší čosi tajomné či neobvyklé a vychýli ju z bežných koľají; nič už nebude ako predtým...

Viac o knihe...

Ženy aj muži, zvieratá

vo finálovej päťke 2021, v Cene René 2021

Lindeni
(2020)

Trinásť nových poviedok Richarda Pupalu treba zažiť. Príbehy sú povedomé, a predsa šokujúce. Preniknú hlboko a zasiahnu presne.

„Zo žánrového, formálneho či tematického hľadiska ide o poviedky postáv, ktoré sú každá na svoj spôsob osamelá – v stroskotaných vzťahoch, vo vzťahoch často disfunkčných, vo vzťahoch ešte len sa rozpadajúcich, alebo si prípadne nesú z minulosti rôzne traumy. Je to z tohto hľadiska literatúra psychologickejšia a Pupala je autorom, ktorý dokáže veľmi, až nepochopiteľne, súznieť so svojimi postavami. Všetky jeho postavy sú absolútne presvedčivé," porotkyňa Anasoft litera 2021 Mária Ferenčuhová o titule Ženy aj muži, zvieratá.

Viac o knihe...

Čierny zošit

v desiatke 2018, v Cene René 2018

Marenčin PT
(2017)

Strašidelné príbehy. V každom vzťahu a aj v tej zdanlivo najobyčajnejšej situácii sa občas objaví čosi, čo sa vymkne realite, zabehanému chodu vecí.

Autor nepotrebuje spektakulárne kulisy ani efektné monštrá z cudzích galaxií, aby navodil atmosféru strachu či pocit ohrozenia. Čo sa stane, keď sa začnú zhmotňovať predstavy malého chlapca, ktorého fascinujú levy? Je nočný škriatok realitou, alebo len výplodom unavenej mysle mladej matky, ktorá nezvláda starostlivosť o svoje dieťa? A čo nájde televízny štáb, ktorý prišiel do starého domu nakrúcať reality šou o starom mužovi, ktorý hromadí odpad?

Viac o knihe...

Návštevy

vo finálovej desiatke 2015

Marenčin PT
(2014)

Zbierka krátkych poviedok a čŕt vznikala v priebehu niekoľkých rokov a kým sa ju autor odvážil vydať, musel ubehnúť pomerne dlhý čas. Hrdinami príbehov sú deti a rodičia, synovia a dcéry, manželky a manželia, starí rodičia aj vnuci. Každý príbeh, ktorý nám chce niekto rozprávať, je svojím spôsobom návštevou. Naše životy sa nutne zrkadlia v očiach tých druhých. Taká je aj zbierka poviedok Návštevy

Viac o knihe...