Pupala, Richard

 

vo finálovej desiatke 2015, v desiatke 2018, v René 2018

(1972) Veľký Krtíš

Richard Pupala je absolventom žurnalistiky na FiFUK a scenáristiky na VŠMU v Bratislave. V roku 2007 zvíťazil v súťaži Poviedka. Počas štúdia, od roku 1994, prešiel niekoľkými zamestnaniami, čo bolo nevyhnutné pre živiteľa rodiny. Pracoval ako barman, ako redaktor v niekoľkých printových týždenníkoch, dva roky v agentúre Monarch ako kreatívec, v súčasnosti je „na voľnej nohe“. Býva s manželkou a dcérou Teréziou v bratislavskej Petržalke. V súčasnosti je scenáristom a dramaturgom pre produkčné spoločnosti a televízie. Knižne debutoval v roku 2014 knihou Návštevy, roku 2017 napísal zbierku strašidelných minipoviedok Čierny zošit. Obe knihy porota vybrala do desiatky ceny Anasoft litera, Čierny zošit dokonca aj do ceny René – Anasoft litera gymnazistov.

Knihy

Čierny zošit

v desiatke 2018, v René 2018

Marenčin PT
(2017)

Strašidelné príbehy. V každom vzťahu a aj v tej zdanlivo najobyčajnejšej situácii sa občas objaví čosi, čo sa vymkne realite, zabehanému chodu vecí.

Autor nepotrebuje spektakulárne kulisy ani efektné monštrá z cudzích galaxií, aby navodil atmosféru strachu či pocit ohrozenia. Čo sa stane, keď sa začnú zhmotňovať predstavy malého chlapca, ktorého fascinujú levy? Je nočný škriatok realitou, alebo len výplodom unavenej mysle mladej matky, ktorá nezvláda starostlivosť o svoje dieťa? A čo nájde televízny štáb, ktorý prišiel do starého domu nakrúcať reality šou o starom mužovi, ktorý hromadí odpad?

Viac o knihe...

Návštevy

vo finálovej desiatke 2015

Marenčin PT
(2014)

Zbierka krátkych poviedok a čŕt vznikala v priebehu niekoľkých rokov a kým sa ju autor odvážil vydať, musel ubehnúť pomerne dlhý čas. Hrdinami príbehov sú deti a rodičia, synovia a dcéry, manželky a manželia, starí rodičia aj vnuci. Každý príbeh, ktorý nám chce niekto rozprávať, je svojím spôsobom návštevou. Naše životy sa nutne zrkadlia v očiach tých druhých. Taká je aj zbierka poviedok Návštevy

Viac o knihe...