Rosová, Michaela

 

vo finálovej desiatke 2012, vo finálovej päťke 2020

(1984) Senica nad Myjavou

Vyštudovala divadelnú dramaturgiu v Brne a Bristole. Žila v Prahe, kde pracovala ako koordinátorka projektov v prekladateľskej firme. Za poéziu aj prózu bola ocenená na Jašíkových Kysuciach, Literárnom Kežmarku, Literárnej Senici Laca Novomeského, v Zlatých Moravciach Janka Kráľa, Braneckého Trenčíne, Gorazdovom Prešove a mnohých ďalších súťažiach. Je dvojnásobnou finalistkou literárnej súťaže Poviedka (2005 a 2006). V roku 2006 získala aj prémiu v literárnom súbehu Román. Debutovala románom Hlava nehlava (2009). V roku 2011 vydala novelu Dandy, ktorá bola vo finálovej desiatke Anasoft litera. Píše kritické blogy o slovenskej literatúre, ktorými ako jedna z mála, vyvoláva väčšie diskusie a reakcie čítajúcej verejnosti. V roku 2019 si samonákladom vydala prozaickú knihu Tvoja izba.

Knihy

Tvoja izba

vo finálovej päťke 2020

vlastným nákladom
(2019)

Po piatich rokoch ticha vychádza Michaele Rosovej nová prozaická kniha. Autorka si sama zostavila celý tvorivý tím a sama prijala aj rolu vydavateľky.

Viac o knihe...

Dandy

vo finálovej desiatke 2012

KK Bagala
(2011)

Novela zo súčasného Berlína. „Ak v Berlíne zablúdiš v tej správnej štvrti, môžeš natrafiť na drzého mladého elegána. Je nízky, drobný, ale neprehliadneš ho – na hlave nosí červený cylinder. Ak bude v dobrej nálade, možno ti ukáže tajné miesta, kúpi ti lepšie šampanské a porozpráva čosi o živote – o živote dandyho...“

Viac o knihe...