Rumpli, Jaroslav

foto: Archív JR⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ zdroj: SME 

vo finálovej desiatke 2009, vo finálovej desiatke 2011

(1971) Bojnice

Učiteľ angličtiny, ktorý píše o deathmetale, vstúpil do literatúry v roku 1999 románom Svet je trest. Jeho druhý román V znamení Hovna mu o desať rokov neskôr vyniesol finálovú nomináciu na cenu Anasoft litera. Nevyhol sa jej ani pri tretej knihe Kruhy v obilí (2010), čím len potvrdil svoje literárne kvality. Pôsobí ako pedagóg na Obchodnej akadémii v Prievidzi a hrá v kapele Ground Zero.

Knihy

Kruhy v obilí

vo finálovej desiatke 2011

Slovart

(2010)

Táto kniha nie je o tom, o čom sa zdá, že je. Nie je o kruhoch v obilí a nie je ani o death metale. To už sa z nej viac dozviete o žonglovaní, chronickom zlyhaní obličiek alebo transplantáciách. Ale nie je ani o nich. Je skôr o pravde, i keď pravda je taká, že ani s ňou nemá veľa spoločné. Nijakú definitívnu pravdu sa z nej totiž nedozviete. Možno dokonca nadobudnete dojem, že nič také vlastne ani neexistuje. Pretože pravda je ako kruhy v obilí. Zo zeme ich nevidíme, zhora im nerozumieme. Nikto nevie, čo to presne je. A nikoho to už ani nezaujíma.

Viac o knihe...

V znamení Hovna

vo finálovej desiatke 2009

Slovart

(2008)

Román tvoria paralelné príbehy troch protagonistov „z oboch strán smrti“. Jeden príbeh od narodenia rozpráva v prvej osobe samotný rozprávač, druhým „hrdinom“, ktorého osudy sledujeme, dostal od autora meno Nula. Nomen Omen platí doslova. Tretím protagonistom, ktorý sa vlastne nikdy nenarodil, je Hombre. Symbolické meno naznačuje aj jeho funkciu v románe. Hombreho matka išla na potrat, a tak sa jeho život skončil skôr ako sa začal. Svet spočiatku osamelo žijúceho „Človeka“ sa postupne zapĺňa tým, ako zo sveta živých (Nulu a rozprávača) navždy odchádzajú rôzne postavy.

Viac o knihe...