Salmela, Alexandra

zdroj: wikipedia 

vo finálovej desiatke 2012, v desiatke 2018

(1980) Bratislava

Autorka mnohých básní, rozprávok, poviedok a divadelných hier. Zúčastnila sa niekoľkých literárnych súťaží, na ktorých sa jej dostalo zopár uznaní, až napokon získala jednu z najprestížnejších fínskych literárnych cien. Jej románový debut 27 čiže smrť robí umelca / 27 Eli kuolema tekee taiteilijan vyhral ocenenie Debutant roka a bol nominovaný na cenu Finlandia. Alexandra Salmela vyštudovala divadelnú dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a fínsky jazyk na Karlovej univerzite v Prahe. Žije vo Fínsku, píše vo fínčine a v slovenčine. V roku 2015 jej vo fínčine vyšiel román Antisankari, o dva roky neskôr jeho revidovaná slovenská verzia Antihrdina, ktorá sa dostala do desiatky Anasoft litera 2018.

Knihy

Antihrdina

v desiatke 2018

Artforum
(2017)

Salmelin nový román tematicky i formálne nadväzuje na jej predošlú tvorbu, jeho tón je však omnoho temnejší. Mohutný prúd rozprávania nadobúda šialenú rýchlosť, strhávajúcu čitateľa so sebou. Autorka pokračuje vo fragmentarizácii textu, ktorý sa miestami triešti až po úroveň slova, pracuje s paralelnými myšlienkovými pochodmi postáv a na podčiarknutie dynamiky príbehu s pomocou rôznych grafických nástrojov experimentuje jeho formálnou stránkou, posúvajúc tak hranice románu o kúsok ďalej.

Hlavný hrdina je Antti, sirota, ktorej bolo - podobne ako ďalším dvom stovkám detí, ktorých rodičia padli v boji za záchranu krehkého ekosystému Borealisu - udelené priezvisko Hrdina.
Antti prichádza do reality podobnej tej našej z krajiny veľkých hesiel a ešte väčších obetí, vďaka ktorým všetci ľudia, zvieratá a rastliny smú žiť harmonicky v objatí Veľkej Matky Prírody. Tá krajina je pevnosťou, stojacou v prvej línii v boji proti dravému globálnemu kapitalizmu. Oficiálne legendy s pátosom rozprávajú, ako sa v tej krajine utópia stala skutočnosťou.
Ktosi iný zároveň sarkasticky (ba až cynicky) odhaľuje, ako sa z Utópie stala diktatúra – napriek tomu, že na pôvodných myšlienkach ekologického socializmu nebolo chyby. Postupne sa odhaľujú i iné pravdy, napríklad tá, ako legendy zosúlaďujú osobný život s revolučným bojom.
Malá Meteora sa však zbytočnými pravdami oblbnúť nedá. Anttiho do susednej Únie síce nesprevádza úplne dobrovoľne no odhodlaná poctivo domov referovať o jej prehnitom kapitalistickom systéme. Napriek tomu sa jej denník plní nadšenými dendrologickými zápiskami.
Nakoniec je to všetko úplne jedno, bľaboce spitý Tzal. Právd je toľko, že sa v nich nevyzná nik.
Vo Fínsku román vyšiel na jeseň 2015 a stretol sa so značným ohlasom.
„Anihrdina je nový prúd inteligentne nepredvídateľného románu - zrkadlo, pred ktoré sa môžete postaviť na svoju vlastnú zodpovednosť“.
„Salmelin nový román je majstrovské dielo, ktorého veľkosť nebola zatiaľ pochopená. Ukazuje nám v ňom svet skazy, uprostred ktorého už sami žijeme.” ERKKI KIVINIEMI, AAMULEHTI 11.11.2015
„Dielo je horou týčiacou sa uprostred nekonečného rovného poľa topiaceho sa v hmlách, z ktorého okrem realizmu bežne nič iné nevyrastie.” blog reader, why did I marry him? 30. 11. 2015
„Dielo obsahuje pravdepodobne najnechutnejší výstup v rámci fínskej literatúry, v ktorom sa konkretizuje podstata primitívnej zábavy. Zároveň je to jedna z najlepší pasáží knihy, keďže takéto literárne výzvy sú pred fínskeho čitateľa stavané poľutovaniahodne zriedka.“ ELEONOORA RIIHINEN, OULUN YLIOPPILASLEHTI 1/2016

Viac o knihe...

27 čiže smrť robí umelca / 27 eli kuolema tekee taiteilijan

vo finálovej desiatke 2012

Vydavateľstvo Q111
(2011)

Mimoriadne dielo tak obsahom, ako i formou. Hlavnými protagonistami sú rodina žijúca zo sociálnych dávok a mladá nedoštudovaná žena, ktorá prichádza do Fínska, aby spoznala národné symboly a uplatnila svoje literárne ambície. Dej prebieha v štyroch rozprávačských líniách. Nie je to nenáročné čítanie, ale navzdory tomu vtipné, pútavé a čítavé.

Viac o knihe...