Šikulová, Veronika

zdroj: www.miaumagazin.sk 

vo finálovej desiatke 2010 – Cena čitateľov Denníka SME 2010, vo finálovej desiatke 2012 – Cena čitateľov Denníka SME 2012, vo finálovej desiatke 2015 – cena Anasoft litera 2015, vo finálovej päťke 2021, Cena čitateľov a čitateliek 2021

(1967) Modra

Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila ako novinárka. Prvé prózy publikovala časopisecky a v zborníku mladých autorov Druhý dych (1985). Debutovala knihou Odtiene (1997) a ďalej napísala prózy Z obloka (1999), Mesačná dúha (2003), Domček jedným ťahom (2009), autobiograficky motivovaný román Miesta v sieti Miesta v sieti (2011), Diera do svetra (2012), eseje, črty, rozhovory a poviedk o hudbe, literatúre či výtvarnom umení Freska v dome (2014), novelu Medzerový plod (2014), za ktorú získala cenu Anasoft litera, rozhovory, portréty, profily a životopisy hudobníkov Moyzesovho kvarteta Moyzesovo kvarteto 40 (2015), knihu poviedok Petrichor (2016), román-neromám Tremolo ostinato (2020) a knihu Líštičky majú rady teplo (2022). Svojim, ale aj iným deťom venovala veselú knižku To mlieko má horúčku. Má dve deti. Žije a tvorí v Modre za zelenou (dnes už modrou) bránou.  V Modre a v Pezinku Veronika Šikulová organizuje rešpektovaný festival poézie Feliber Poetry.

Knihy

Tremolo ostinato

vo finálovej päťke 2021, Cena čitateľov a čitateliek 2021

Vydavateľstvo SLOVART
(2020)

Kniha s názvom požičaným z hudby Tremolo ostinato je románom - nerománom v krátkych kapitolách, rozprávaním o hudbe, slovách, písaní a vzťahoch, v ktorom sa každodenné domáce a záhradné práce prelínajú s úvahami o literatúre a hudbe, autorka vstupuje do vzťahov s okolím...

„Veronika Šikulová pre mňa predstavuje v súčasnej slovenskej próze nespochybniteľný živel, ktorý je len na pohľad paradoxne lyrický. Paradoxne preto, že lyrika je zvyčajne spätá s emóciami, ktoré bývajú búrlivé, protirečivé, ktoré sa striedajú a gradujú a ktoré nás môžu priam udláviť svojou intenzitou. Ona ich však prenáša do epiky a tejto erupcii citov zodpovedá aj jazyk knihy," porotkyňa ceny Anasoft litera 2021 Marta Součková o titule Tremolo ostinato.

Viac o knihe...

Medzerový plod

vo finálovej desiatke 2015 – cena Anasoft litera 2015

Vydavateľstvo SLOVART
(2014)

Poviedka je najobľúbenejší žáner Veroniky Šikulovej. Má rada, ak sa o spisovateľovi hovorí, že stále píše tú istú knižku. O nej to platí dvojnásobne. Vo svojom rozprávaní opisuje ľudí, ktorí nás bezprostredne obklopujú, ľudí, ktorí z nášho sveta miznú a opäť sa v ňom objavujú.

Viac o knihe...

Miesta v sieti

vo finálovej desiatke 2012 – Cena čitateľov Denníka SME 2012

Vydavateľstvo SLOVART (2011)

V autobiograficky motivovanom románe sa Veronika Šikulová sústreďuje na osudy troch žien jednej rodiny, starej mamy Jolany, jej dcéry Alice a vnučky Verony, ktorá sa pohľadom na ich smutné, no statočné životy snaží vyrovnať so svojimi smútkami a zmätkami a nájsť vďaka nim svoje „miesto v sieťach“ a rovnováhu v sebe. Jej rozprávanie sprítomňuje nielen farby, vône a chute, rôzne postavy a postavičky sveta, ktorý je dávno preč, ale hovorí aj o menších a väčších ľudských tragédiách aj zásahoch kolobehu dejín ako vojna alebo totalitná moc. Jej román vôbec nie je iba príbehom o dejinách s veľkým D a o ich zásahoch do každodenných ľudských životov, je to román, v ktorom sa čitateľovi spovedajú silné ženy, ktoré v momente, keď všetko strácajú a ostávajú na všetko samy, musia nájsť odvahu žiť ďalej a starať sa o svojich blízkych.

Viac o knihe...

Domček jedným ťahom

vo finálovej desiatke 2010 – Cena čitateľov Denníka SME 2010

Vydavateľstvo SLOVART
(2009)

Autorka tejto knižky má rada, keď pri čítaní cíti, že napísaný text má „dobrý ťah“ ako komín. O čosi podobné sa pokúsila aj sama v knižke, ktorú práve držíte v ruke, nie komín, ona nám pod nos rovno strká dom, domček jedným ťahom, poviedky o detstve, dospievaní aj o tom, čo bolo potom. Rada rozpráva, a okrem toho by bola rada, keby jej radosť z rozprávania bola nákazlivá, aby jej čitatelia mali rovnakú radosť z čítania, akú ona pociťovala pri písaní, aby jej „komín“ dobre ťahal a zohrieval, aby jej poviedky mali nielen ten komínový ťah, ale aj ťah na bránu.

Viac o knihe...