Šikulová, Veronika

zdroj: www.miaumagazin.sk 

vo finálovej desiatke 2010 – Cena čitateľov Denníka SME 2010, vo finálovej desiatke 2012 – Cena čitateľov Denníka SME 2012, vo finálovej desiatke 2015 – cena Anasoft litera 2015

(1967) Modra

Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila ako novinárka. Prvé prózy publikovala časopisecky a v zborníku mladých autorov Druhý dych (1985). Debutovala knihou Odtiene (1997) a ďalej napísala prózy Z obloka (1999), Mesačná dúha (2003), Domček jedným ťahom (2009), Miesta v sieti (2011), Diera do svetra (2012), eseje, črty, rozhovory a poviedky prozaičky a publicistky (1967) o hudbe, literatúre či výtvarnom umení Freska v dome (2014), novelu Medzerový plod (2014), za ktorú získala cenu Anasoft litera, rozhovory, portréty, profily a životopisy hudobníkov Moyzesovho kvarteta Moyzesovo kvarteto 40 (2015) a knihu poviedok Petrichor (2016). V Modre a v Pezinku Veronika Šikulová organizuje rešpektovaný festival poézie Feliber Poetry.

Knihy

Medzerový plod

vo finálovej desiatke 2015 – cena Anasoft litera 2015

Vydavateľstvo SLOVART
(2014)

Poviedka je najobľúbenejší žáner Veroniky Šikulovej. Má rada, ak sa o spisovateľovi hovorí, že stále píše tú istú knižku. O nej to platí dvojnásobne. Vo svojom rozprávaní opisuje ľudí, ktorí nás bezprostredne obklopujú, ľudí, ktorí z nášho sveta miznú a opäť sa v ňom objavujú.

Viac o knihe...

Miesta v sieti

vo finálovej desiatke 2012 – Cena čitateľov Denníka SME 2012

Vydavateľstvo SLOVART (2011)

V autobiograficky motivovanom románe sa Veronika Šikulová sústreďuje na osudy troch žien jednej rodiny, starej mamy Jolany, jej dcéry Alice a vnučky Verony, ktorá sa pohľadom na ich smutné, no statočné životy snaží vyrovnať so svojimi smútkami a zmätkami a nájsť vďaka nim svoje „miesto v sieťach“ a rovnováhu v sebe. Jej rozprávanie sprítomňuje nielen farby, vône a chute, rôzne postavy a postavičky sveta, ktorý je dávno preč, ale hovorí aj o menších a väčších ľudských tragédiách aj zásahoch kolobehu dejín ako vojna alebo totalitná moc. Jej román vôbec nie je iba príbehom o dejinách s veľkým D a o ich zásahoch do každodenných ľudských životov, je to román, v ktorom sa čitateľovi spovedajú silné ženy, ktoré v momente, keď všetko strácajú a ostávajú na všetko samy, musia nájsť odvahu žiť ďalej a starať sa o svojich blízkych.

Viac o knihe...

Domček jedným ťahom

vo finálovej desiatke 2010 – Cena čitateľov Denníka SME 2010

Vydavateľstvo SLOVART
(2009)

Autorka tejto knižky má rada, keď pri čítaní cíti, že napísaný text má „dobrý ťah“ ako komín. O čosi podobné sa pokúsila aj sama v knižke, ktorú práve držíte v ruke, nie komín, ona nám pod nos rovno strká dom, domček jedným ťahom, poviedky o detstve, dospievaní aj o tom, čo bolo potom. Rada rozpráva, a okrem toho by bola rada, keby jej radosť z rozprávania bola nákazlivá, aby jej čitatelia mali rovnakú radosť z čítania, akú ona pociťovala pri písaní, aby jej „komín“ dobre ťahal a zohrieval, aby jej poviedky mali nielen ten komínový ťah, ale aj ťah na bránu.

Viac o knihe...