Šikulová, Veronika

zdroj: www.miaumagazin.sk 

vo finálovej desiatke 2010 – Cena čitateľov Denníka SME 2010, vo finálovej desiatke 2012 – Cena čitateľov Denníka SME 2012, vo finálovej desiatke 2015 – cena Anasoft litera 2015, vo finálovej päťke 2021, Cena čitateľov a čitateliek 2021, vo finálovej päťke 2023

(1967) Modra

Vyštudovala žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pôsobila ako novinárka. Prvé prózy publikovala časopisecky a v zborníku mladých autorov Druhý dych (1985). Debutovala knihou Odtiene (1997) a ďalej napísala prózy Z obloka (1999), Mesačná dúha (2003), Domček jedným ťahom (2009), autobiograficky motivovaný román Miesta v sieti Miesta v sieti (2011), Diera do svetra (2012), eseje, črty, rozhovory a poviedk o hudbe, literatúre či výtvarnom umení Freska v dome (2014), novelu Medzerový plod (2014), za ktorú získala cenu Anasoft litera, rozhovory, portréty, profily a životopisy hudobníkov Moyzesovho kvarteta Moyzesovo kvarteto 40 (2015), knihu poviedok Petrichor (2016), román-neromám Tremolo ostinato (2020), za ktorú získala aj Cenu čitateľov Anasoft litera 2021, a knihu Líštičky majú rady teplo (2022), ktorá je opäť nominovaná na cenu Anasoft litera 2023. Svojim, ale aj iným deťom venovala veselú knižku To mlieko má horúčku. Má dve deti. Žije a tvorí v Modre za zelenou (dnes už modrou) bránou. V Modre a v Pezinku Veronika Šikulová organizuje rešpektovaný festival poézie Feliber Poetry.

Knihy

Líštičky majú rady teplo

vo finálovej päťke 2023

Vydavateľstvo SLOVART
(2022)

Líštičky majú rady teplo je čosi ako opera, v ktorej sa všetky dejstvá odohrávajú na javisku súčasne. Autorka o svojej knihe hovorí: „Chcela som do nej, podobne ako to býva, ale nemusí byť, v hudbe, prevteliť svoju lásku k stále sa obnovujúcej prírode, v ktorej je ľudský, ale aj zvierací či rastlinný tvor iba dočasnou, hoci dosť podstatnou súčasťou. Pri jej písaní som cítila radosť, a tak by jej jednotlivé árie či prehovory či poviedky mohli zaujať hravosťou, vtipom, divokosťou, zamilovanosťou, smútkom, čiže životom...“

Viac o knihe...

Tremolo ostinato

vo finálovej päťke 2021, Cena čitateľov a čitateliek 2021

Vydavateľstvo SLOVART
(2020)

Kniha s názvom požičaným z hudby Tremolo ostinato je románom - nerománom v krátkych kapitolách, rozprávaním o hudbe, slovách, písaní a vzťahoch, v ktorom sa každodenné domáce a záhradné práce prelínajú s úvahami o literatúre a hudbe, autorka vstupuje do vzťahov s okolím...

„Veronika Šikulová pre mňa predstavuje v súčasnej slovenskej próze nespochybniteľný živel, ktorý je len na pohľad paradoxne lyrický. Paradoxne preto, že lyrika je zvyčajne spätá s emóciami, ktoré bývajú búrlivé, protirečivé, ktoré sa striedajú a gradujú a ktoré nás môžu priam udláviť svojou intenzitou. Ona ich však prenáša do epiky a tejto erupcii citov zodpovedá aj jazyk knihy," porotkyňa ceny Anasoft litera 2021 Marta Součková o titule Tremolo ostinato.

Viac o knihe...

Medzerový plod

vo finálovej desiatke 2015 – cena Anasoft litera 2015

Vydavateľstvo SLOVART
(2014)

Poviedka je najobľúbenejší žáner Veroniky Šikulovej. Má rada, ak sa o spisovateľovi hovorí, že stále píše tú istú knižku. O nej to platí dvojnásobne. Vo svojom rozprávaní opisuje ľudí, ktorí nás bezprostredne obklopujú, ľudí, ktorí z nášho sveta miznú a opäť sa v ňom objavujú.

Viac o knihe...

Miesta v sieti

vo finálovej desiatke 2012 – Cena čitateľov Denníka SME 2012

Vydavateľstvo SLOVART (2011)

V autobiograficky motivovanom románe sa Veronika Šikulová sústreďuje na osudy troch žien jednej rodiny, starej mamy Jolany, jej dcéry Alice a vnučky Verony, ktorá sa pohľadom na ich smutné, no statočné životy snaží vyrovnať so svojimi smútkami a zmätkami a nájsť vďaka nim svoje „miesto v sieťach“ a rovnováhu v sebe. Jej rozprávanie sprítomňuje nielen farby, vône a chute, rôzne postavy a postavičky sveta, ktorý je dávno preč, ale hovorí aj o menších a väčších ľudských tragédiách aj zásahoch kolobehu dejín ako vojna alebo totalitná moc. Jej román vôbec nie je iba príbehom o dejinách s veľkým D a o ich zásahoch do každodenných ľudských životov, je to román, v ktorom sa čitateľovi spovedajú silné ženy, ktoré v momente, keď všetko strácajú a ostávajú na všetko samy, musia nájsť odvahu žiť ďalej a starať sa o svojich blízkych.

Viac o knihe...

Domček jedným ťahom

vo finálovej desiatke 2010 – Cena čitateľov Denníka SME 2010

Vydavateľstvo SLOVART
(2009)

Autorka tejto knižky má rada, keď pri čítaní cíti, že napísaný text má „dobrý ťah“ ako komín. O čosi podobné sa pokúsila aj sama v knižke, ktorú práve držíte v ruke, nie komín, ona nám pod nos rovno strká dom, domček jedným ťahom, poviedky o detstve, dospievaní aj o tom, čo bolo potom. Rada rozpráva, a okrem toho by bola rada, keby jej radosť z rozprávania bola nákazlivá, aby jej čitatelia mali rovnakú radosť z čítania, akú ona pociťovala pri písaní, aby jej „komín“ dobre ťahal a zohrieval, aby jej poviedky mali nielen ten komínový ťah, ale aj ťah na bránu.

Viac o knihe...