Staviarsky, Víťo

 

vo finálovej desiatke 2008, vo finálovej desiatke 2009, vo finálovej desiatke 2013 – cena Anasoft litera 2013, vo finálovej desiatke 2016, v desiatke 2020

(1960) Prešov

Narodil sa a žije v Prešove. Študoval scenáristiku na Pražskej FAMU, pracoval ako kulisár, ošetrovateľ v bohnickej Psychiatrickej liečebni v Prahe a na záchytke, bol výčapníkom, predavačom a scenáristom na voľnej nohe. V súčasnosti sa živí ako obchodník. Aj keď svoje prvé poviedky publikoval už koncom 80-tych rokov, knižne debutoval až v roku 2007 útlou novelou z rómskeho prostredia Kivader (nominovaná na cenu Anasoft litera). Nasledovala zbierka krátkych próz Záchytka (2009, nominácia na Anasoft litera, reedícia z roku 2016 nominovaná na Najkrajšiu knihu Slovenska), román Kale topanky (2012, laureát ceny Anasoft litera), zbierka absurdných, čiernych grotesiek Človek príjemný (2014) a novela Rinaldova cesta (2015, nominovaná na cenu Anasoft litera) o dobrodružnej púti mladého rómskeho chlapca za rodinným šťastím. Preklady jeho kníh vyšli v Poľsku, na Ukrajine, v Maďarsku, Chorvátsku a Slovinsku. Autor je scenáristom a režisérom divácky úspešného filmu Loli paradička, ktorý vznikol na motívy poviedky Veronka.

Knihy

Kšeft

v desiatke 2020

Vydavateľstvo Staviarsky
(2019)

Kšeft pozostáva z troch častí, ktoré spája prostredie jarmočného obchodu. V prvej časti Kšeft autor šťavnatým a vtipným spôsobom opisuje svoje zážitky z obchodných ciest.

Viac o knihe...

Rinaldova cesta

vo finálovej desiatke 2016

Staviarsky

(2015)

Novela Rinaldova cesta je rozprávaním o pitoresknej púti mladého rómskeho chlapca za rodinným šťastím. Dobrodružný, vtipný, ale i citlivý Rinaldov príbeh, ktorého silnou devízou je jeho sociálno-kritický rozmer, je zároveň pútavou sondou do života rómskej komunity.

Viac o knihe...

Kale topanky

vo finálovej desiatke 2013 – cena Anasoft litera 2013

Marenčin PT

(2012)

Rómovia a ich tragikomický život trhových kšeftárov, obyvateľov osád a iných rázovitých postáv a postavičiek. Kšeftár Ferdy dostal ako kompenzáciu dlhu mladučkú a krásnu Sabinu, no tá mu utiekla a našla svoju životnú lásku. Živelné rozprávanie o malých rómskych obchodníkoch z východného Slovenska. Kusturicovská road movie plná vášní, napätia a zvratov, okorenená humorom.

Viac o knihe...

Záchytka

vo finálovej desiatke 2009

Kalligram
(2008)

Knižku tvoria tri prózy, ktoré spája spoločné prostredie a protagonista, ošetrovateľ na záchytke. Ich východiskom boli autorove zážitky v tomto povolaní. Popri mozaikovitom rozprávaní o každodennom fungovaní záchytky v bližšie nešpecifikovanom meste na východe Slovenska a o rázovitých postavičkách, ktoré sa tu pohybujú, sa tu stretávame i s mimoriadne empatickými portrétmi postáv, ktoré tvoria emocionálny protipól k ľahostajnej rutine a pragmatickej bezcitnosti, ktorá sa stala nevyhnutnou súčasťou životnej výbavy Staviarskeho protagonistu.

Viac o knihe...

Kivader

vo finálovej desiatke 2008

Pavel Mervart / Vista
(2007)

Príbeh z východoslovenskej cigánskej osady. Osobitý štýlom, humorom a poetikou.

Kniha bola preložená poľštiny, v roku 2011 vyšla vo vydavateľstve Oficyna Wydawnicza Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe spolu s ďalšími Staviarskeho poviedkami pod názvom Kiwader i inne opowieści.

Viac o knihe...