Staviarsky, Víťo

 

vo finálovej desiatke 2008, vo finálovej desiatke 2009, vo finálovej desiatke 2013 – cena Anasoft litera 2013, vo finálovej desiatke 2016

(1960) Prešov

Vyštudoval filmovú priemyslovku v Čimeliciach, neskôr scenáristiku na pražskej FAMU. Robil kulisára, ošetrovateľa v Psychiatrickej liečebni Praha-Bohnice, ošetrovateľa na záchytke, výčapníka, predavača a scenáristu na voľnej nohe. V súčasnosti sa živí ako obchodník. Aj keď svoje prvé poviedky publikoval už koncom 80. rokov, knižne debutoval až v roku 2007 útlou novelou z rómskeho prostredia Kivader. Po nej nasledovali zbierka próz Záchytka (2009), román Kale topanky (2012), za ktorý získal cenu Anasoft litera, zbierka absurdných, čiernych grotesiek Človek príjemný (2014), novela Rinaldova cesta (2015) o dobrodružnej púti mladého rómskeho chlapca za rodinným šťastím a prozaickú knihu Kšeft (2019). Preklady jeho kníh vyšli v Poľsku, na Ukrajine, v Maďarsku, v Chorvátsku či v Slovinsku. Autor je scenáristom a režisérom divácky úspešného filmu Loli paradička, ktorý vznikol na motívy poviedky Veronka.

Knihy

Rinaldova cesta

vo finálovej desiatke 2016

Staviarsky

(2015)

Novela Rinaldova cesta je rozprávaním o pitoresknej púti mladého rómskeho chlapca za rodinným šťastím. Dobrodružný, vtipný, ale i citlivý Rinaldov príbeh, ktorého silnou devízou je jeho sociálno-kritický rozmer, je zároveň pútavou sondou do života rómskej komunity.

Viac o knihe...

Kale topanky

vo finálovej desiatke 2013 – cena Anasoft litera 2013

Marenčin PT

(2012)

Rómovia a ich tragikomický život trhových kšeftárov, obyvateľov osád a iných rázovitých postáv a postavičiek. Kšeftár Ferdy dostal ako kompenzáciu dlhu mladučkú a krásnu Sabinu, no tá mu utiekla a našla svoju životnú lásku. Živelné rozprávanie o malých rómskych obchodníkoch z východného Slovenska. Kusturicovská road movie plná vášní, napätia a zvratov, okorenená humorom.

Viac o knihe...

Záchytka

vo finálovej desiatke 2009

Kalligram
(2008)

Knižku tvoria tri prózy, ktoré spája spoločné prostredie a protagonista, ošetrovateľ na záchytke. Ich východiskom boli autorove zážitky v tomto povolaní. Popri mozaikovitom rozprávaní o každodennom fungovaní záchytky v bližšie nešpecifikovanom meste na východe Slovenska a o rázovitých postavičkách, ktoré sa tu pohybujú, sa tu stretávame i s mimoriadne empatickými portrétmi postáv, ktoré tvoria emocionálny protipól k ľahostajnej rutine a pragmatickej bezcitnosti, ktorá sa stala nevyhnutnou súčasťou životnej výbavy Staviarskeho protagonistu.

Viac o knihe...

Kivader

vo finálovej desiatke 2008

Pavel Mervart / Vista
(2007)

Príbeh z východoslovenskej cigánskej osady. Osobitý štýlom, humorom a poetikou.

Kniha bola preložená poľštiny, v roku 2011 vyšla vo vydavateľstve Oficyna Wydawnicza Atut – Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe spolu s ďalšími Staviarskeho poviedkami pod názvom Kiwader i inne opowieści.

Viac o knihe...