Taragel, Dušan – Mafiánske balady

 

v desiatke 2023

Vydavateľstvo SLOVART
(2022)

Keď vás postretne nečakané šťastie, začnite si dávať pozor

Aký rodinný život majú mafiánski vrahovia? Prečo bývalá miss Humenné ušla z Londýna do Bystrice? Naozaj zomrie každý, koho odfotí mladík Tomy? Treba zodvihnúť telefón, keď vám po rokoch volá bývalá láska? Aké vybavenie používa odpratávač mŕtvol? Je dobrý nápad zatúžiť po žene, ktorej erotické fotky a telefónne číslo nájdete v cudzom mobile? Čo všetko urobí psík Harino pre svojho pána? Mafiánske balady sú akčný román o posledných dňoch a hodinách života siedmich ľudí, ktorí uverili, že ich práve postretlo šťastie.

Všetci zomrieme, nikto však nevie kedy, kde a ako. Nevedia to ani hlavné postavy románu Mafiánske balady. Osudovo ich spojí mŕtvola, zahrabaná v lese a jej nález rozbehne reťazec udalostí, ktoré už nedokážu zastaviť. Sedem prekvapujúco spojených príbehov, nečakané dejové obraty, šokujúce pointy a zároveň intímny pohľad do života ľudí, ktorí si myslia, že páchať zlo sa im oplatí. Román svojim nezameniteľným štýlom bohato ilustroval známy výtvarník Danglár.

Mafiánske balady sa odohrávajú na súčasnom Slovensku, divoké deväťdesiate roky sú už dávno preč a hoci názov naznačuje, že by malo ísť o prostredie organizovaného zločinu, takmer polovica románu sa zaoberá ľuďmi, ktorí s mafiánmi nemajú nič spoločné. Vďaka tomu si pri čítaní aj vy neraz položíte otázku: čo by som v danej situácii robil ja? Smrť je len náhoda alebo ju svojim konaním a rozhodnutiami privolávame sami? Hoci je román zaradený do kategórie akčný triler, vo svojom vyznení je až znepokojujúco realistický.

Porotkyňa Renáta Deáková sa v Rádiu DEVÍN na vyhlásení desiatky Anasoft litera 2023 o knihe vyjadrila:

Mafiánske balady sú jednou z tých kníh, ktoré tento rok sme mali možnosť čítať o mafii, ale myslím si, že toto je veľmi vydarený akčný román, ako sa píše na obálke: „akčný román o posledných dňoch a hodinách života ľudí, ktorí uverili, že ich práve postretlo šťastie.“ Už z tejto charakteristiky cítiť, že pôjde o text, ktorý paroduje tento žáner trileru, je napísaný skvele, je veľmi zábavný, je plný humoru, narába s jemným, pikantným jazykom, charakteristika postáv a spôsob rozprávania určite nenechajú čitateľov ľahostajných. Som presvedčená o tom, že si nájde svojich čitateľov. Táto próza nadväzuje ako keby na tvorbu z 90. rokoch, na tvorbu autora Petra Pišťánka. Je to plnokrvný text profesionálne, remeselne dokonale vypracovaný. Ilustroval ho Jozef Gertli Danglár, ktorý samozrejme tejto knihe pridáva ešte na atraktívnosti, tieto ilustrácie sú absolútne dokonale zladené so žánrom a môžem si klásť otázku, pre mňa je ten svet úplne neznámy, ktorý tam autor znázorňuje, že či tieto paralelné svety skutočne existujú a keď existujú takéto, aké ešte môžu existovať. Ale môžeme ten román čítať a ako metaforu súčasnosti. Takže myslím si, že tam je tých rovín viac. Ale určite je to jedna z najzábavnejších próz súčasnej desiatky.“

 

Reflexie a kritiky 

*postupne dopĺňame

27. 11. 2022 Sieťovka Dušan Taragel Mafiánske balady Ivana Zacharová
6. 12. 2022 Medzi knihami Mafiánske balady Denis Mačor
17. 12. 2022 Pravda Kniha týždňa: Mafiánske balady o nečakanom šťastí Zora Handzová
4. 5. 2023 Knižná revue 2023/3 Áčkové literárne béčko Martin Boszorád

 

Články a rozhovory

*postupne dopĺňame

19. 11. 2022 Rádio Slovensko Dušan Taragel: Mafiánske balady Dado Nagy
1. 12. 2022 Magazín o knihách Dušan Taragel: Neriešim technológiu zločinu, zaujíma ma ten, čo zločin spácha Martin Kasarda
6. 12. 2022 Rádio Slovensko Hosť DRS: Dušan Taragel   Petra Bernasovská, Richard Dedek
29. 01. 2023  Rádio_FM Pena dní_FM s Dušanom Taragelom Mário Gešvantner
27. 03. 2023 Rádio Devín

Cyklus desiatka Anasoft litera 2023/Rozhovor s nominovaným spisovateľom Dušanom Taragelom

Marianna Jaremková
20. 05. 2023 Rádio Devín Čítanie – Mafiánske balady Ivica Rutkayová