Taussig, Pavel

 

vo finálovej desiatke 2013

(1933) Bratislava

Absolvent Filozofickej fakulty UK. Do roku 1964 pracoval v Slovenskom vydavateľstve krásnej literatúry ako knihovník a neskôr ako vedúci propagačného oddelenia. Do konca augusta 1968 bol redaktorom časopisu Roháč. V tom čase sa totiž odsťahoval do Frankfurtu nad Mohanom, kde až do odchodu do dôchodku v roku 1996 pôsobil ako redaktor v periodikách Pardon, Titanic a Ärzte Zeitung.

V 1985 vyšla vo vydavateľstve 68 Publishers v Toronte jeho kniha satirických poviedok Jedinečná svätá (2. vydanie LITA, Bratislava 1992 s podnázvom Nereálne príbehy z reálneho socializmu). Podľa titulnej poviedky nakrútila Slovenská televízia v roku 1992 rovnomenný televízny film. V roku 2012 vyšiel vo vydavateľstve Rak v Budmericiach jeho satirický román Hana.

Knihy

Hana

vo finálovej desiatke 2013

Vydavateľstvo RAK

(2012)

Rozmarný príbeh osemnásťročnej doručovateľky z prostredia nemenovaného vydavateľstva krásnej literatúry v Bratislave. Odohráva sa v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď bolo ľahko dostať sa do väzenia, čo sa podarilo aj Haninmu otcovi. Napriek poľutovaniahodnej skutočnosti je to príbeh veselý, chvíľami azda až príliš.

Viac o knihe...