Vadas, Marek – Šesť cudzincov

 

vo finálovej päťke 2022

KK Bagala
(2021)

Anotácia vydavateľa:

Zlo nie je otázkou psychických úchyliek. Tie najväčšie zverstvá majú na svedomí úplne obyčajní ľudia, stačí, aby sa im naskytla príležitosť. Tak ako pri protirómskom pogrome v malej obci na západnom Slovensku v roku 1928. Dovtedy bezúhonní občania tu pri nočnom lynčovaní zvlášť brutálnym spôsobom zavraždili šesť nevinných spoluobčanov.

Marek Vadas sa po troch knihách odohrávajúcich sa v africkej kulise vrátil domov, aby sa voľne inšpiroval touto historickou udalosťou a na scénu sa pozrel očami priamych či nepriamych obetí, svedkov i páchateľov.

„Šesť cudzincov“ nie je dokument, no i tak vytvára mozaiku dejinnej kauzy, s ktorou sme sa doteraz nevyrovnali. Je to príbeh o obyčajnom šialenstve alebo šialenej obyčajnosti. Rovnako dobre by sa mohol odohrať včera, dnes i zajtra. 

Porotca Gábor Csanda sa v Rádiu DEVÍN na vyhlásení desiatky Anasoft litera 2022 o knihe vyjadril:

„Šesť cudzincov je ďalší môj 'líbling'. Sú to poviedky, ktoré na seba tak pozvoľna nadväzujú, lebo spája ich taká menej známa historická udalosť, a síce, konkrétny pogrom spojený s masakrom. Tieto poviedky nás vedú do takého 'kafkovského' sveta, v ktorom sa cítime neprirodzene, ani netušíme, či sa s nami zahráva osud alebo sú to ľudia, ktorým sme vydaní napospas – to na jednej strane, teda že niet pomoci, sme sami a svet okolo nás je viac než čudný a na strane drujej – že je tu spoločnosť, uzavretá komunita, ktorá je poznačená udalosťami, ktoré sama spáchala, alebo sa im prizerala, ale už o nich nechce ani počuť, nieto ešte sa k nim priznať. Vraví sa, že nie je ľahké vyrovnať sa s minulosťou, ale vo Vadasovom prípade sme svedkami toho, že najľahšie je vôbec si nepripúšťať žiadnu zodpovednosť za minulosť. Je to veľmi dobré čítanie.“

 

Reflexie a kritiky 

*postupne dopĺňame

20. 01. 2022 Denník N U nás by sa také čosi nemohlo stať. Marek Vadas o nepriznanom zle, ktoré vedie k rozkladu Patrik Garaj
01. 03. 2022 Literárnyklub.sk Peter Darovec, Marta Součková, Mária Klapáková, Radoslav Passia
16. 03. 2022 PLATFORMA pre literatúru a výskum Próza a udalosť Vladimír Barborík
19. 03. 2022 medziknihami.sk Šesť cudzincov Denis Mačor
20. 04. 2022 Rádio DEVÍN Rozhlasová recenzia – Marek Vadas: Šesť cudzincov Magdalena Bystrzak
13. 05. 2022 PLATFORMA pre literatúru a výskum „...vytvárame papierový svet. Každý svoj...“ Magdalena Bystrzak

 

Články a rozhovory

*postupne dopĺňame

5. 1. 2022 Rádio_FM Pena dní_FM Mário Gešvantner
15. 01. 2022 Rádio SLOVENSKO Literárna revue 2/2022 Dado Nagy
23. 06. 2022 Anasoft litera Marek Vadas na litera feste (videorozhovor) Rastislav Šimášek (zvuk z Rádia DEVÍN)