Vilikovský, Pavel

foto: Juraj Starovecký 

cena Anasoft litera 2006, vo finálovej desiatke 2007, vo finálovej desiatke 2010, Cena čitateľov Denníka SME 2011, cena Anasoft litera 2014, vo finálovej desiatke 2016, vo finálovej päťke 2018, vo finálovej päťke 2019

(1941) Palúdzka – † (2020)

Študoval filmovú réžiu v Prahe, neskôr na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave angličtinu a slovenčinu. Debutoval zbierkou poviedok Citová výchova v marci (1965). Ďalšie knihy: Prvá veta spánku (1983), Večne je zelený…, Kôň na poschodí, Slepec vo Vrábľoch (1989), Eskalácia citu (1989), Slovenský Casanova (1991, spolu s Lajosom Grendelom), Peší príbeh (1992), Krutý strojvodca (1996), Okrídlená klietka (1998, spolu s Tomášom Janovicom), Posledný kôň Pompejí (2001), Čarovný papagáj a iné gýče (2005), za ktorú ako prvý v histórii získal cenu Anasoft litera, Silberputzen (2006), Vlastný životopis zla (2009), Pes na ceste (2010) – Cena čitateľov 2011, Prvá a posledná láska (2013) – cena Anasoft litera 2014, Príbeh ozajského človeka (2014), Letmý sneh (2014), Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa (2017) a RAJc je preč (2018), v ktorej je uverejnených vyše 20 jeho autorských ilustrácií. Je laureátom viacerých významných cien. Zomrel 10. februára 2020 v Bratislave.

Knihy

RAJc je preč

vo finálovej päťke 2019

PETRUS
(2018)

Pavel Vilikovský je v každej svojej knihe ten istý, ale zároveň je aj vždy iný – objavný. Takáto iná, objavná je aj rozsiahla novela RAJc je preč, na ktorej pracoval autor dva roky. Názov zvádza k chápaniu knihy ako bilancovania prežitého, je to však pravdou iba do určitej miery. Dielo treba skôr vnímať ako mozaiku príbehov väčších i menších, vlastných aj odpozorovaných, smiešnych i smutných. Príbehy sú v knihe radené nie podľa časovej postupnosti, ale podľa toho, ako sa ich autor rozhodol vsunúť do deja – podobne ako keď výtvarník kladie kamienok do vznikajúcej mozaiky. Takto sa mu knihou podarilo vytvoriť mimoriadne zaujímavú kompozíciu.

Viac o knihe...

Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa

vo finálovej päťke 2018

Slovart
(2017)

Vo svojej novej próze nás Pavel Vilikovský zasväcuje do ľúbostného príbehu mladého pracovníka reklamnej agentúry Ivana, až kým odrazu s prekvapením nezistíme, že je to vlastne postava z románu bezmenného slovenského spisovateľa. Ivan sa svojmu tvorcovi vymkne z rúk a proti jeho vôli začne viesť nezávislý život.

Vilikovský ukazuje spisovateľa ako bežného občana, ktorý sa pohybuje vo svete všedných starostí, no zároveň ako autor žije vo vymyslenom svete a čoraz ťažšie sa mu darí tieto dva svety rozlíšiť. V oboch sa musí vyrovnávať s dotieravými pochybnosťami i trpkým poznaním. Pavel Vilikovský odhaľuje zákulisie tvorivého procesu a stavia pred seba i čitateľa otázky o rozličných polohách a podobách skutočnosti, ktoré si v zhone súčasného života na vlastnú škodu zabúdame položiť.

Viac o knihe...

Letmý sneh

vo finálovej desiatke 2016

Slovart
(2015)

Bolo by to pekné povedať, že novela Pavla Vilikovského dáva odpovede na základné otázky života, ale nebola by to pravda. Rozprávač príbehu sa len pokúša klásť tie odveké otázky trochu ináč, tak ako mu ich vnucujú na jazyk jeho vlastné zážitky a skúsenosti. Nie všetkému, čo vraví, sa dá veriť, ale to nie je čudné. On si len píska na ceste tmavým lesom, aby si dodal odvahu. Iste ho poteší, ak ho čitateľ odprevadí a prípadne sa aj pridá k popiskovaniu.

Viac o knihe...

Prvá a posledná láska

cena Anasoft litera 2014

Slovart
(2013)

Je veľa druhov lásky a tá, o ktorej sa hovorí v dvoch novelách Pavla Vilikovského, nezodpovedá celkom predstave, ktorá sa nám pri tomto slove zvyčajne vybaví. Niekto možno v príbehu úspešného fotografa pochybujúceho o význame svojej práce v rýchlo sa meniacom svete nijaký ľúbostný motív nepostrehne, a aj v príbehu dôchodcu, ktorý sa pri svojej dobrovoľníckej práci musí vyrovnávať s dramatickými osudmi, aké ľudstvu pripravilo dvadsiate storočie, by sme erotické vzplanutie hľadali márne. A predsa je ich ústrednou témou láska, láska utajená, nepriznaná a často neopätovaná, láska, o ktorú hrdinovia noviel napriek všetkým svojim neúspechom a zlyhaniam neprestávajú bojovať. Je to láska k životu – k svojmu vlastnému i k životu ostatných, bez ktorých by ten náš nemal zmysel.

Viac o knihe...

Pes na ceste

Cena čitateľov Denníka SME 2011

Kalligram
(2010)

Vydavateľský redaktor na dôchodku Iks Ypsilon sa vydáva po stopách ostrého kritika Rakúšanov a Rakúska Thomasa Bernharda a v jeho duchu – vo svetle spomienok na vlastnú účasť na literárnom dianí – nemilosrdne interpretuje spoločenský život Slovákov, najmä náš vzťah k domácej spisbe.

Kniha bola v roku 2013 preložená do maďarčiny a vyšla pod názvom Kutya az úton vo vydavateľstve Kalligram, a tiež do češtiny, kde vyšla pod titulom Pes na cestě vo vydavateľstve Větrné mlýny.

Viac o knihe...

Vlastný životopis zla

vo finálovej desiatke 2010

Kalligram
(2009)

Vilikovského román by sme mohli označiť ako román hľadajúci podstatu zla. Je to román o strachu, na ktorom sme v socializme vyrástli, román o našom pokrivenom obraze slobody. Odohráva sa od 50. rokov minulého storočia po súčasnosť. Jozefa Karstena, hlavného hrdinu prvej časti románu, vyláka štátna bezpečnosť z malej rakúskej dediny do ruskej zóny Viedne, bez ťažkostí ho prevezú späť do Bratislavy a uväznia v konšpiračnom byte. Vydieraním, že majú v rukách Karstenovu manželku a synov, ktorí sa chystali emigrovať za manželom a otcom, nútia Karstena, aby spolupracoval, navštevoval svojich vplyvných priateľov v Bratislave a donášal na nich. Druhá časť románu je rozprávaním učiteľa literatúry na dôchodku, ktorý študuje Goebbelsove denníky, hnaný úsilím dopátrať sa podstaty zla. Učiteľ sa rozhodne pátrať po osude dvadsať rokov nezvestnej Márie M.

Kniha bola preložená do maďarčiny, v roku 2007 vyšla vo vydavateľstve Kalligram pod názvom A gonosz önéletrajza.

Viac o knihe...

Silberputzen. Leštenie starého striebra

vo finálovej desiatke 2007

Vydavateľstvo PT
(2006)

Dokonalý literárny senzibil zhmotnil imaginárneho pamätníka, vonkoncom nie vzorného kvintána spred prvej svetovej vojny, a zaznamenal jeho náramne živé a dôveryhodne pôsobiace svedectvo.

Viac o knihe...

Čarovný papagáj a iné gýče

cena Anasoft litera 2006

Slovenský spisovateľ
(2005)

Pavel Vilikovský s nenapodobiteľným šarmom vykresľuje situácie a postavy, ktoré pôsobia vážne i groteskne, a opäť dokazuje, že je majstrom krátkej prózy.

Kniha bola preložená češtiny, v roku 2007 vyšla vo vydavateľstve Kniha Zlín pod názvom Kouzelný papoušek a jiné kýče.

Viac o knihe...