Žuchová, Svetlana

foto: Michal Burza 

vo finálovej desiatke 2007, vo finálovej desiatke 2012, vo finálovej desiatke 2014

(1976) Bratislava

Debutovala zbierkou poviedok Dulce de lechce (2003), ktorá bola ocenená prémiou Literárneho fondu. Novelou Yesim (2006) sa prvý raz stala finalistkou ceny Anasoft litera. O päť rokov neskôr jej vyšiel román Zlodeji a svedkovia (2011), s ktorým sa opäť zaradila do finále Anasoft litera, rovnako ako s poslednou knihou Obrazy zo života M. (2013). Preložila niekoľko kníh z angličtiny a nemčiny. Vyštudovala medicínu a psychológiu, pracuje ako psychiatrička v Mníchove.

Knihy

Obrazy zo života M.

vo finálovej desiatke 2014

Marenčin PT
(2013)

Životný príbeh hlavnej hrdinky Marisie, ktorá sa po smrti matky rozhodla vrátiť z Viedne na Slovensko a pracuje ako zdravotná sestra, jej spomienky na matkino umieranie a začleňovanie do rodiny partnera. Každodenný, banálny život sa strieda s výnimočnými životnými situáciami, pričom každodennosť víťazí. Marisia sa stretáva s nájdeným nevlastným bratom, o ktorom dovtedy nevedela. Hlavným motívom rozprávania sú rodinné väzby, pôvodné aj novo utvorené, úzke aj formálne, ich dôležitosť i zbytočnosť.

Viac o knihe...

Zlodeji a svedkovia

vo finálovej desiatke 2012

Marenčin PT

(2011)

Štvorica postáv, štyria prisťahovalci, ktorí sa za cenu nemalého úsilia snažia začleniť do novej spoločnosti.Hmotné istoty sa však nedajú nadobudnúť tak jednoducho, preto sa neraz uchyľujú aj k nelegálnemu spôsobu získavania materiálnych statkov. Pokus o adaptovanie sa v cudzom prostredí, otázka, kde je človek ukotvený a ktoré rozhodnutie v živote vedie k šťastiu, je leitmotívom románu. Súťaž medzi tými, ktorí sa rozhodli zostať v rodnej krajine, a tými, ktorí z nej odišli za vidinou slobody a dostatku do cudziny, sa končí remízou: na konci neľahkej púte nikoho nečaká ani šťastné partnerstvo, ani blahobyt.

Viac o knihe...

Yesim

vo finálovej desiatke 2007

LCA

(2006)

Kompozične náročná, jazykovo vysoko kultivovaná novela je monológom hudobnej skladateľky, ktorú potreba rozprávať privádza k terapeutovi. Hnacou silou jej života je útek z jednej situácie do druhej, z jedného miesta na iné. Čitateľ sa identifikuje s mlčiacim terapeutom a stáva sa príjemcov jej hovorov k sebe.

Viac o knihe...