O cene

Anasoft litera je slovenská literárna cena. Udeľuje sa raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického diela autorov, ktorí sú *primárne občanmi Slovenskej republiky a ich prózy sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Autor alebo autorka najlepšej knihy získa odmenu honorovanú sumou 10 000 €.

 

 

*Štatút ceny (PDF)

Výsadou ceny Anasoft litera je predovšetkým automatická nominácia všetkých slovenských prozaických titulov a každoročná zmena poroty.

Od roku 2006 (vzniku ceny) do roku 2017 sa vyberala finálová desiatka" kníh, z ktorej porota o niekoľko mesiacov vybrala laureáta/laureátku. Autori a autorky vo finálovej desiatke boli označovaní/é ako „finalista" a „finalistka" ceny Anasoft ltiera. 

V roku 2018 cena Anasoft litera pridala tretie kolo hlasovania poroty, ktorá z desiatich kníh vyberá päť finálových titulov literárnej ceny Anasoft litera.

Od roku 2018 autori a autorky v širšom výbere sú označovaní/označované ako „v desiatke" Anasoft litera. Autori a autorky v užšom výbere sú označovaní/é „vo finálovej päťke" a ako „finalisti", „finalista" a „finalistka" ceny Anasoft litera.

Laureát alebo laureátka je následne slávnostne vyhlásený/á v septembri daného roka.

O desiatke, finalistoch a hlavnej cene rozhoduje primárne odborná porota určená pre daný ročník.

Laureáti a laureátky

Ocenenie doteraz získali: v roku 2006 Pavel Vilikovský za knihu Čarovný papagáj a iné gýče, v roku 2007 Marek Vadas za knihu Liečiteľ, v roku 2008 Milan Zelinka za knihu Teta Anula, v roku 2009 Alta Vášová za knihu Ostrovy nepamäti, v roku 2010 Stanislav Rakús za knihu Telegram, v roku 2011 Monika Kompaníková za knihu Piata loď, v roku 2012 Balla za knihu V mene otca, v roku 2013 Víťo Staviarsky za knihu Kale topanky, v roku 2014 druhýkrát Pavel Vilikovský za knihu Prvá a posledná láska, v roku 2015 Veronika Šikulová za knihu Medzerový plod, v roku 2016 Peter Macsovszky za knihu Tantalópolis, v roku 2017 Ondrej Štefánik za knihu Som Paula, v roku 2018 Etela Farkašová za prózu Scenár, v roku 2019 Ivan Medeši za knihu poviedok Jedenie, v roku 2020 Alena Sabuchová za román Šeptuchy, v roku 2021 Barbora Hrínová za debutovú zbierku poviedok Jednorožce a v roku 2022 Stanislav Rakús za zbierku poviedok Ľútostivosť.

Verejnosť môže svoj názor vyjadriť v Cene čitateľov a čitateliek, a to elektronickým hlasovaním.

Víťazi a víťazky Ceny čitateľov a čitateliek

Cenu čitateľov Denníka SME získali: v roku 2006 Jaroslava Blažková za knihu Happyendy, v roku 2007 Dušan Dušek za knihu Zima na ruky, v roku 2008 Viliam Klimáček za knihu Námestie kozmonautov, v roku 2009 Pavol Rankov za knihu Stalo sa prvého septembra, v roku 2010 Veronika Šikulová za knihu Domček jedným ťahom, v roku 2011 Pavel Vilikovský za knihu Pes na ceste, v roku 2012 opäť Veronika Šikulová za knihu Miesta v sieti, v roku 2013 Lucia Piussi za knihu Život je krátky, v roku 2014 Tomáš Varga za knihu Grázel.

Cenu čitateľov Anasoft litera získali: v roku 2015 Peter Balko za knihu Vtedy v Lošonci, v roku 2016 opäť Dušan Dušek za knihu Ponožky pred odletom, v roku 2017 Jozef Karika za knihu Trhlina, v roku 2018 Daniel Majling za zierku poviedok Ruzká klazika, v roku 2019 Milo Janáč za svoj debut Milo nemilo, v roku 2020 Silvester Lavrík za dokuromán Posledná k. & k. barónka, v roku 2021 Veronika Šikulová za román Tremolo ostinato a v roku 2022 Lukáš Onderčanin za beletrizovanú literatúru faktu Utópia v Leninovej záhrade.

V roku 2017 Literárne informačné centrum a Anasoft litera založili cenu René – Anasosft litera gymnazistov, v ktorej o laureátovi či laureátke rozhodujú študenti vybraných slovenských stredných škôl. Túto cenu si prvýkrát prevzala v decembri roku 2017 Ivana Gibová za knihu Barbora, boch & katarzia, v roku 2018 Daniel Majling za knihu Ruzká klazika, v roku 2019 Václav Kostelanski za knihu Virtuóz, v roku 2020 Alena Sabuchová za román Šeptuchy a v roku 2021 Barbora Hrínová za debutovú zbierku poviedok Jednorožce.

Literárnu cenu Anasoft litera organizuje občianske združenie ars_litera od roku 2006. Založili ju Katarína Kucbelová a Marek Turňa. Od roku 2012 do roku 2017 cenu koordinovala Jana Ondiková a od roku 2018 cenu Anasoft litera vedie Simona Prokopec Fochlerová.

Literárnu cenu organizuje občianske združenie ars_litera od roku 2006. Generálnym partnerom je od rovnakého roku softvérová spoločnosť ANASOFT.

Spolu s projektom literárnej ceny združenie organizuje aj literárny festival litera fest a v spolupráci s regionálnymi knižnicami a školami projekt Živý bič! – Živá literatúra útočí na čítanky, s kultúrnymi inštitúciami a nezávislými centrami projekt Anasoft litera uvádza, ktorých súčasťou sú autorské čítania, besedy či tvorivé dielne. S mladými režisérmi pravidelne realizuje aj natáčanie krátkych videoesejí o nominovaných knihách a ich autoroch, ktoré vysiela slovenská verejnoprávna televízia.

Projekty z verejných zdrojov popdorujú predovšetkým Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy, LITA autorská spoločnosť a Audiovizuálny fond. 

Medzi pravidelných podporovateľov literárnej ceny a jej projektov patria Literárne informačné centrumZdruženie vydavateľov a kníhkupcov SR, mediálni patneri Denník NRTVS Rádio Devín, dvojtýždenník Knižná revue, RTVS Rádio Litera, .týždeň, Vlna – urbánny splietiaci mág a partnerské kníhkupectvá Artforum, Martinus a Panta Rhei.