Stretnite sa so svojimi obľúbenými autormi a autorkami na litera feste!

Nie je to tak dávno, keď ste spisovateľov a spisovateľky mohli stretnúť v bratislavských kaviarňach či reštauráciách. Dnes, keď chcete stretnúť obľúbeného autora či autorku, musíte ísť na literárne podujatie. Tých Bratislava ponúka niekoľko, najmä počas leta a jesene. Jedným z nich je aj festival prestížnej literárnej ceny Anasoft litera – litera fest, ktorý sa koná od 17. do 20. júna. Jeho výhodou je, že na jednom mieste stretnete hneď niekoľkých výnimočných autorov a autoriek.

 


Monika Kompaníková písala svoj debut Miesto pre samotu v Prašnej bašte na Zámočníckej ulici. Vo vedľajšom Cafe kút ste mohli stretnúť Mareka Vadasa, Emana Erdélyiho, Vlada Jančeka... V kaviarni a kníhkupectve Ex Libris na Prepoštskej ulici sa pravidelne stretávali Peter Krištúfek, Kornel Földvári, Tomáš Janovic, Pavel Vilikovský, Dušan Dušek, Daniela Kapitáňová, Ján Štrasser... Občas ste tu zazreli aj Katarínu Kucbelovú ako sa rozpráva s majiteľkou kníhkupectva Martou Šátekovou. V legendárnej Stoke na Pribinovej ulici mohol pri vedľajšom stole sedieť Peter Pišťanek s Danglárom alebo Dušanom Taragelom či Gusto Dobrovodský. Omnoho dávanejšie sa spisovatelia a básnici stretávali napríklad v povestnej kaviarni na Korze U Michala, v legendárnej Štefánke, v Kryme, v Daxe, v kaviarni Luxor... Dnes, keď chcete stretnúť obľúbeného autora či autorku, musíte ísť na literárne podujatie. 

Bratislava centrum spisovateľov
Bratislava je už mnohé roky akýmsi centrom, kde sa spisovatelia stretávajú, tvoria a mnohí aj žijú. Jej ulice, známe i menej známe miesta, nájdete aj na stránkach kníh. Napríklad pri čítaní Dušekovej prózy Deti v daždi sa doslova môžete prechádzať Bratislavou. Od Slávičieho údolia až po Prievoz, kde vraj neustále brešú psy. Dozviete sa, že v októbri 2020 otvorili opravený chodník na Moste SNP a opäť sa „dá ponad Dunaj chodiť oboma smermi, vlastne všetkými štyrmi, dvakrát tam a späť.“ Vďaka knihe Siroty Ondreja Štefánika zistíte, že je to „jediný bratislavský most na Dunaji, ktorý sa nedotýka rieky.“ Richard Pupala situoval svoje temné poviedky v Druhom čiernom zošite aj do Petržalky. Pokiaľ sa tu chystáte kúpiť byt na Znievskej ulici 5, zo 7. poschodia budete mať „výhľad na koniec Petržalky.“ Dovidíte až do Rakúska „k točiacim sa veterným turbínam. Slušná lokalita...“

Stretnite sa na litera feste
Stretnúť sa osobne s autorkou či autorom knihy, ktorú práve čítate, je dnes vzácne. Ak by ste chceli byť súčasťou takýchto jedinečných stretnutí, tak od 17. do 20. júna sa môžete v .klube pod lampou, v kníhkupectve Artforum alebo na lodi Pink Whale porozprávať s Lukášom Cabalom, Dušanom Dušekom, Ivanou Gibovou, Jurajom Kováčikom, Katarínou Kucbelovou, Miroslavou Kuľkovou, Richardom Pupalom, Jozefom Puškášom, Vandou Rozenbergovou a Ondrejom Štefánikom.  A nezabudnite si zobrať aj niektorú z kníh nominovaných na tohtoročnú cenu Anasoft litera. Okrem už spomenutých aj Hotel Balkán Miroslavy Kuľkovej, Babičku© Ivany Gibovej, Storočie Vandy Rozenbergovej, Modrosleposť Kataríny Kucbelovej, Bod zlomu Juraja Kováčika, Vivat akadémia, zbohom Čechov od Jozefa Puškáša alebo Spomenieš si na Trenčín? od Lukáša Cabalu, ktoré vám autori môžu podpísať a ktoré určite odporúčame aj ako tipy na dovolenkové čítanie. Všetky si budete môcť zakúpiť aj priamo na festivale. 

článok vyšiel v magazíne in.ba

foto: Gabriela Zigová, Matej Kautman

 

Späť na blogy