litera fest

Pripravujeme 17. ročník multižánrového festivalu spojeného so slovenskou literárnou cenou za pôvodnú prózu Anasoft litera. 

 

 

Čakajú vás rozhovory a stretnutia s autorkami a autormi tej najlepšej pôvodnej prózy vydanej uplynulý rok v abecednom poradí:

s Ballom o knihe Medzi ruinami,

s Ivanou Dobrakovovou o knihe Pod slnkom Turína,

s Nicol Hochholczerovou o jej debute Táto izba sa nedá zjesť

s Ivanom Medešim a Marošom Volovárom o knihe Vilkovia,

s Janou Micenkovou o románe Krv je len voda,

s Lukášom Onderčaninom o beletrizovanom dokumentárnom románe Utópia v Leninovej záhrade,

so Stanislavom Rakúsom o zbierke Ľútostivosť (len cez videodokrútku), 

s Vandou Rozenbergovou o knihe Zjedol som Lautreca,

s Arpádom Soltészom o románe Zlodej,

a s Marekom Vadasom o knihe Šesť cudzincov.

 

Aj tento rok máme pripravený obľúbený formát odborných diskusií o nominovaných knihách na cenu Anasoft litera 2022 po formálnej i umeleckej stránke cez optiku nezainteresovaných odborníkov, a to Súdime desiatku podľa obsahu i Súdime desiatku podľa obalu.

V popularizačných diskusiách nás a našich hostí bude zaujímať literatúra z okraju, a teda žánre na hrane literatúry a iných druhov umenia, tento rok sa zameriame na komiks či grafický román. Na margo žánrov nás bude zaujímať, či môže byť žánrová literatúra beletriou a naopak. Zároveň sa pokúsime verejne pomenovať a zverejniť kritériá hodnotenia literárneho umeleckého textu.

V bratislavskom Artfore si budete môcť pozrieť vernisáž výstavy Radostná správa, komiks o Júliusovi Satinskom a Milanovi Lasicovi.

Na záver festivalových večerov zahrajú Terrible 2s, Marian Jaslovský a Robert Pospiš & Martin Sillay.

Podrobný program zverejníme čoskoro.

Vstup na podujatia bude dobrovoľné. Celý výťažok darujeme neziskovej organizácii Art-fórum pre literatúru na nákup kníh od vojnou ohrozených ukrajinských vydavateľov a na ich distribúciu do rúk deťom v ich nových domovoch, školách či knižniciach.

Tešíme sa na vás!