litera fest 2023

 

PROGRAM:

 

PONDELOK 19. 6. 2023

 

17.00 / MAJÚ PREKLADATEĽSKÉ CENY CENU?  

odborná diskusia (naživo aj online)

Diskusia s prekladateľkami Miroslavou Vallovou, Renátou Deákovou a diplomatom a prekladateľom Stanislavom Vallom: o význame oceňovania tých, ktoré/í prekladajú slovenskú literatúru do cudzích jazykov, o tom, ako by mala vyzerať cena za preklad, a o tom, ako by mala fungovať kultúrna diplomacia. Moderuje Andrea Makýšová Volárová.

 

18.00 // JAKUB JUHÁS

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Môže mať súčasný mladý človek vzťah k významnej historickej postave aj jej až mytologicky ponímanému príbehu? Prebádajte juh Slovenska spoločne s Jakubom Juhásom v rozhovore s Martinom Makarom.  

Viac o nominovanej knihe PS.

 

18.30 // MICHAELA ROSOVÁ

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

„Nepokojní spáči nie sú iba literatúrou, ale predovšetkým dielom manifestovane literárnym," napísal o knihe Michaely Rosovej literárny kritik Vladimír Barborík. Čo si o jeho slovách myslí samotná autorka? To sa dozviete počas jej rozhovoru s bratom, stand by kmikom, Ivanom Kostrom.

Viac o nominovanej knihe Nepokojní spáči.

 

20.00 // NINA ROSA (sólo Nina Marinová)

koncert

NINA ROSA je pražské trio, ktoré založila slovenská speváčka a huslistka Nina Marinová. Nina sa so svojimi spoluhráčmi zoznámila počas štúdií na jazzovom konzervatóriu v Prahe. O desať rokov neskôr založili kapelu, ktorá kombinuje rôzne štýly vrátane jazzu, swingu, reggae a folku, zachovávajúc si pre kapelu charakteristickú pestrofarebnú zvukomalebnosť. Názov kapele prepožičala Ninina najväčšia fanúšička – jej babička. Jej celoživotná podpora inšpirovala Ninu, aby využila svoju virtuozitu (ako by povedala stará mama) na vytvorenie projektu, kde by mohla tvoriť takú hudbu, aká sa jej páči.

Na scéne je od roku 2016, odohrali vyše 130 koncertov. Koncom roku 2019 NINA ROSA vydala svoj debutový album „Discover“, Získal tri nominácie v kategóriách „Album roka“, „Singel roka“, „Debut roka“ v Rádiohlavách a titul „Album roka“ a „Najlepšia akustická kapela“ v českých Tais Award 2021. Po dvoch rokoch obmedzení sa kapela s radosťou naplno vracia na koncertné pódia s nabitým programom koncertovania v Čechách a na Slovensku. Na litera feste zahrá tentoraz Nina Marinová sólo.

 

 

UTOROK 20. 6. 2023

 

17.00 // SÚDIME DESIATKU ANASOFT LITERA 2023 PODĽA OBSAHU

odborná diskusia (naživo aj online)

Aká je aktuálna desiatka Anasoft litera z pohľadu odborníkov? Ako hodnotia nominované knihy tí, ktorí nie sú v porote? Diskutujú literárni vedci Vladimír Barborík z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied, Martin Makara z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity a zástupkyňa poroty ceny Anasoft litera 2023 Magdalena Bystrzak. Moderuje: Peter Darovec z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

 

18.00 // JAKUB SPEVÁK 

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Čítali ste už knihu o pohrebe? O kare? Siahnite po próze Po funuse a neoľutujete to. Podľa Zory Handzovej: „Byť mŕtvy v tejto novele má svoje výhody, nemusíte sa už do ničoho zapájať, ale aj svoje nevýhody, okrem toho, že vám nikto nenaleje, na všeličo sa už neviete rozpamätať." Viac sa dozviete v rozhovore Jakuba Speváka s Máriom Gešvantnerom

Viac o nominovanej knihe Po funuse.

 

18.40 // SLAVKA LIPTÁKOVÁ

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Slavka Liptáková napísala text, akých je na Slovensku málo. Sprevádza nás labyrintom príbehov viacerých generácií, medzi ktorými sa občas stratíme. No presne toto blúdenie nás núti nepustiť knihu z rúk. So Slavkou Liptákovou sa bude zhovárať Eva Lavríková

Viac o nominovanej knihe Krajina matiek.

 

19.20 // DUŠAN TARAGEL 

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, aký rodinný život majú mafiánski vrahovia? Nie? Tak siahnite po knihe Mafiánske balady, pretože je tou najlepšou knihou, akú si môžete o slovenskej mafii prečítať. Okrem zážitku z čítania vám nenechá ani jedno oko suché. Istotne to potvrdí aj Peter Darovec, ktorý v utorok večer položí niekoľko otázok jej autorovi Dušanovi Taragelovi. My sa už teraz tešíme na odpovede. 

Viac o nominovanej knihe Mafiánske balady.

 

20.30 // DOROTA NVOTOVÁ

koncert 

Speváčka a herečka Dorota Nvotová patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej scény. Pri vydávaní svojich hudobných albumov sa síce neponáhľa, ale zato je to vždy veľká udalosť. Jej albumy sú hudobné aj textárske skvosty. Duša speváčky, skladateľky, herečky, spisovateľky, ale aj publicistky Doroty Nvotovej sa na festival, ktorý oslavuje tú najlepšiu slovenskú prózu hodí tak ako kniha na cesty, ktoré miluje tak ako slovo aj hudbu.

 
 

STREDA 21. 6. 2023

 

17.00 // SÚDIME DESIATKU ANASOFT LITERA 2023 PODĽA OBALU

popularizačná diskusia (naživo aj online)

Odborná porota ceny Anasoft litera posudzovala knihy podľa ich literárnych kvalít. Renomovaní grafickí dizajnéri sa teraz pozrú aj na ich grafické spracovanie. Pretože v 21. storočí sa knihy súdia aj podľa obalu. Aké sú ich obálky, sadzba, layout, fonty alebo papier? 

Moderuje: Omar Mirza

18.00 // JANA BODNÁROVÁ

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Jana Bodnárová vo svojom fragmentárnom štýle písania zošíva útržky príbehov ľudí – ľudsky, hĺbavo, dojemne. Vždy trafí ihlu po hlavičke, každou knihou vás zasiahne presne a hlboko. Výrazná a výnimočná je aj ako osobnosť a štýlové nie je len jej písanie. Predstate si teraz jej rozhovor s energickou a rovnako citlivou spisovateľkou Alenou Sabuchovou, ktoré sa, navyše, navzájom majú rady.

Viac o nominovanej knihe Patchwork v bielej.

 

18.40 // DUŠO MARTINČOK

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Sme presvedčení, že nielen niekto, ale akiste mnohí sa nájdu, ktorí si nenechajú na litera feste ujsť rozhovor s autorom, právnikom, lingvistom a obľúbeným komunitným aktivistom Dušom Martinčokom. Rozprávať sa s ním o románe Niekto sa nájde bude spisovateľka, scenáristka a režisérka Eva Borušovičová, ktorá jeho prozaický debut aj uviedla do života.

Viac o nominovanej knihe Niekto sa nájde.

 

19.20 // VERONIKA ŠIKULOVÁ

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Líštičky majú rady teplo a slovenskí čitatelia majú radi, nie, milujú, Veroniku Šikulovú a jej spontánne, prostoreké a ľudské písanie. Veľmi ju má rád ako človeka aj režisér Patrik Lančarič, ktorý sa s ňou na litera feste naozaj veľmi rád porozpráva.

 

20.30 // BRAJGEL

koncert

„Poézia je, keď emócia našla svoju myšlienku a myšlienka našla slová.“

V tejto definícii poézie od básnika Roberta Frosta nachádza Brajgel analógiu k charakteristike svojej hudobnej tvorby.

Je to kapela s poéziou v mozgu.

 

 

ŠTVRTOK 22. 6. 2023

 

17.00 / NOVÝ FOND NA PODPORU LITERATÚRY?

diskusia

V kultúrnom priestore nie je tajomstvom, že 1. júla 2023 nastúpi do svojej funkcie nový riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták. Zmení sa podpora literatúry? Akým spôsobom plánuje riaditeľ FPU komunikovať s vydavateľstvami, spisovateľkami a spisovateľmi? Aká výška štipendia je dostačujúca na podporu tvorby? Pre koho by malo byť štipendium určené? Ako upraviť podmienky podpory pre vydavateľstvá, ale aj samotných autorov a autorky tak, aby boli ideálne? Nielen o týchto témach bude diskutovať Róbert Špoták spoločne s riaditeľkou Ústavu slovenskej literatúry SAV Ivanou Taranenkovou, vydavateľom Františkom Malíkom, ale aj s vami. Stačí si sadnúť do publika alebo napísať nám otázky, na ktoré by ste chceli počuť odpoveď.

moderuje: Oliver Rehák

hostia: Róbert Špoták – Fond na podporu umenia, Ivana Taranenková – riaditeľka Ústavu slovenskej literatúry SAV, František Malík – vydavateľstvo BRAK

 

18.00 // DOMINIKA MORAVČÍKOVÁ

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

„Z jej próz sála hlboký autorský pokoj a, áno, aj akási zvláštna starodávna múdrosť," píše vo svojej reflexii na knihu Dom pre jeleňa Ján Púček. Dominika Moravčíková je brilantná poetka a už aj vynikajúca prozaička. Vo štvrtok večer môžete očakávať inteligentný rozhovor s jej múdrymi odpoveďami na rovnako múdro kladené otázky Tomáša Hučka

Viac o nominovanej knihe Dom pre jeleňa.

 

18.30 // SOŇA URIKOVÁ

beseda a autorské čítanie (naživo aj online)

Dôvod na radosť bude mať naozaj každý, kto príde na záverečnú besedu so spisovateľkou Soňou Urikovou. Hoci rovnomenná kniha vo svojej podstate radostná nie je, dôvod na úsmev a smiech prinesie rozhovor, ktorý s ňou bude viesť stand by komik Jakub Lužina.

Viac o nominovanej knihe Dôvod na radosť.

 

20.00 // BENE Beat či nebeat

koncert

Bene a Roland Kánik spolupracujú už takmer 15 rokov, z toho 10 rokov je Roland Kánik aj členom skupiny Modré hory, ktorú tvoria okrem nich ešte raper Lyrik a ich dvorný beatmacher Peko. Po dvanástich rokoch od ich prvého spoločného albumu teraz prichádzajú s novou nahrávkou. Roland Kánik ako autor hudby a Bene ako autor a interpret textov sa v deviatich skladbách túlajú medzi rapovými beatmi, bluesom, jazzom a ambientnými plochami.